«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իշխանությունում տեսակետ կա, որ ԸՕ-ի տապալումը տեղի ունեցավ, քանի որ իրենք զբաղված էին վարչապետի թեկնածու առաջադրել-չառաջադրելու, ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրել-չհրավիրելու, քվորումի խնդիրներով։ Վարչապետի թեկնածու առաջադրելու նիստը տեղի է ունենալու այսօր՝ իրավունքի ուժով, ու քանի որ այսօր նաեւ կառավարություն-ԱԺ հարցուպատասխանի օրն է, նիստը կլինի երեկոյան՝ ժամը 18-ից հետո։ Իսկ ԸՕ նախագիծը կառավարության նախաձեռնությամբ ԱԺ կարող է ներկայացվել բազմակի անգամ։
«Մենք ունենք ժամկետի խնդիր․ եթե նախագիծն ԱԺ չբերվի այս հինգշաբթի կամ ուրբաթ, ապա ընտրությունների օրը եւս՝ Փաշինյանի արձանագրած դեկտեմբերի 9-ից կտեղափոխվի այլ օր։ Բայց մենք պատրաստ ենք նաեւ հին ԸՕ-ով ընտրությունների գնալ»,- ասաց «ՔՊ» ներկայացուցիչը։
ՀՀԿ-ն տրամադրված է դեմ քվեարկել նաեւ երկրորդ անգամ։ «Իսկ եթե որոշեն կրկին ժողովրդին պառլամենտի մոտ հավաքել, ապա դա ընտրությունների լեգիտիմության խնդիրը կառաջացնի, մանավանդ որ ԸՕ-ի շուրջ չկա նաեւ Վենետիկի պահանջած լայն կոնսենսուսը»։ Բայց նոր օրենսգիրքն անցկացնելու համար ընդամենը 7 ձայն է պակասում, ինչը, կարծում ենք, երկուշաբթի հրավիրվելիք նիստին կապահովեն։ Թեեւ դա եւս քաղաքական կոնսենսուսի խնդիրը չի լուծի։

YEREVAN. – The National Assembly (NA) session on nominating a candidate for Prime Minister of Armenia will be convened on Wednesday, by virtue of law, and since today is also the day of the government-NA question and answer session, Hraparak (Square) newspaper reported.
“And on the initiative of the government, the draft [amendments to the] EC [Electoral Code] can be submitted to the NA numerous times.
‘“We have a deadline issue. If the draft isn’t brought to the NA this Thursday or Friday, the day of [snap parliamentary] elections will also be shifted to another day—from December 9, recorded by [acting PM Nikol] Pashinyan. But we are ready to go to the elections with the old EC too,’ a CC [ruling Civil Contract Party] representative said.
“Only 7 votes are absent to pass the new code, [and] which we believe they will secure at the [NA special] session to be convened on Monday [October 29]; albeit that too will not resolve the issue of political consensus,” Hraparak wrote.