Կձեաւվորվի նոր քաղաքական մենաշնորհ, եւ երկիրը դրանից ոչ մի լավ բան չի ստանա: Այս մասին Lenta.ru-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ նկատի ուներ, երբ  վերջերս հայտարարել էր, որ միաբեւեռ խորհրդարանի ձեւավորումը անկայունության համար նախադրյալներ կստեղծի:
Նա նշել է, որ խոսքն իշխանության եւ պատասխանատվության մասին է. լիարժեք իշխանությունը ենթադրում է լիարժեք պատասխանատվություն, եւ սա մեդալի մեկ կողմն է՝ դրականը, քանի որ անհաջողությունների համար ուրիշ ոչ ոքի հնարավոր չի լինի մեղադրել :
«Այսօր հայտնի դարձած «սաբոտաժ» եւ «հակահեղափոխություն» բառերը այլեւս հասցեատերեր չեն ունենա: Միգուցե, այդ ժամանակ իշխանությունը վերջ ի վերջո կզբաղվի տնտեսությամբ… Բացասական կողմն էլ այն կլինի, որ նոր քաղաքական մենաշնորհ կձեավորվի եւ երկիրը դրանից ոչ մի լավ բան չի ստանա: Որպես կանոն, իշխանության նման մենաշնորհը հանգեցնում  է լճացման եւ իշխանության այլասերման, որքան հեղափոխական էլ այն լինի:
Երկրում կդադարի գործել զսպումների եւ հակակշիռների համակարգը, որը չափազանց կարեւոր է իշխանության ճյուղերի հավասարակշռման տեսանկյունից», - նշել է Քոչարյանը:
Հարցին՝ գոյություն ունեն արդոյք այսօր Հայաստանում քաղաքական ուժեր կամ առանձին քաղաքական գործիչներ, որոնք կարող են խախտել մենաշնորհը, ընդդիմություն դառնալ, երկրորդ նախագահը նկատել է, որ դա կախված կլինի նրանից, թե արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո որքան պրոֆեսիոնալ եւ եռանդագին նրանք կկատարեն իրենց աշխատանքը:
«Բոլորը հասկանում են, որ քաղաքական դաշտի լուրջ վերաձեւակերպում կլինի, մեծ հնարավորություններ են բացվում  ինքնիրացման համար, բայց թե ով կլինի ընդդիմության առաջատարը, կախված է նրանից, թե ինչպես իրեն կդրսեւորի ապագա ընդդիմությունը»:
Հարցին՝ տեսնում է արդյոք նա իրեն այդ դերում, Քոչարյանը նշել է. «Ես մտածում եմ այդ մասին».
Ինչ վերաբերում է ընդդիմությունը գլխավորելու նրա պատրաստակամությանը, երկրորդ նախագահն ասել է, որ նա Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ լրջորեն անհանգստանալու հիմքեր ունի:
«Սա ինձ դրդում է ինչ-որ կերպ ազդել այդ գործընթացների վրա: Որքանով ինձ կհաջողվի, ցույց կտա ժամանակը, բայց կարծում եմ, որ իմ անցյալը, ներկան, իմ փորձը թույլ կտան ինձ էական դեր ունենալ Հայաստանի քաղաքականության մեջ»:

Formulating a new political monopoly will result in no good for the country, Armenia's 2nd president Robert Kocharyan said in an interview with Lenta.ru when asked what he'd meant by the statement that the formulation of a unipolar parliament would bring forth instability.
He says he meant authority and responsibility: full power means full responsibility and it's only one side of the coin, since in case of failure there will be no one else to blame.
“The now popular terms of sabotage and anti-revolutions will no longer have addressees. Maybe the authorities will finally take on the economy… and the negative side will be the formulation of new political monopoly that will result in no good for the country. Usually that kind of monopoly brings into standstill and perversion of the authorities no matter how revolutionary they are.
The system of checks and balances stops functioning in the country, whereas it is very important for the balance between the branches of power,” said Kocharyan.
When asked whether there are political forces or individual politicians able to break the monopoly by becoming an opposition Kocharyan noticed that it would depend on their professional work and enthusiasm after the parliamentary snap elections.
“Everyone can see that there are going to be serious reformations in political sphere, there will be huge opportunities for self-realization. However, the dominance in opposition will depend on how the future opposition forces will operate,” he said.
To the question of whether he sees himself in that position Kocharyan said he is thinking of it. He also said he has a lot to worry about the future of Armenia.
“This is making me somehow impact on these processes. Only time will tell how much I’ll succeed but I think my past and present experience will allow me play a significant role in Armenian politics,” said Kocharyan.