Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը «Freedom House» միջազգային կազմակերպության հրապարակած «Freedom on the Net 2018» վարկանիշում:
Հայաստանն ընդգրկվել է «ազատ համացանցով» երկրների ցանկում՝  100 հնարավորից ստանալով 27 միավոր:
Զեկույցի համաձայն, Հայաստանում համացանցի ազատությունը բարելավվել է այն բանից հետո, երբ քաղաքացիները սկսել են   արդյունավետ օգտագործել սոցիալական ցանցերի պլատֆորմները, հավելվածները եւ ուղիղ հեռարձակումները, որոնք 2018 թվականի ապրիլին քաղաքական փոփոխությունների ծնունդ տվեցին:
Հաշվետու ժամանակահատվածում առցանց բովանդակությունը եւ սոցիալական լրատվամիջոցներում գրառումները սահմանափակված չեն եղել, ինչպես նաեւ տվյալներ չեն եղել այն մասին, որ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների տվյալները կոտրվել են:
«Թավշյա հեղափոխության արդյունավետության համար թվային ակտիվությունը եւ ուղիղ հեռարձակումները կարեւոր էին, ինչն աննկատ չմնաց կառավարության կողմնակիցներից: Ոստիկանությունը եւ կառավարության կողմնակիցները ֆիզիկապես հարձակում էին գործում առցանց լրագրողների վրա՝ իրական ժամանակում իրադարձությունների հեռարձակման համար թվային միջոցներ օգտագործելով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում շարունակվել է համացանցի հասանելիությունը եւ որոշ օպերատորներ աշխատում էին 5G ծառայություն ապահովել:
Կառավարությունը ձեռնպահ է մնում արգելափակումից կամ ֆիլտրից եւ սոցիալական մեդիայի ոչ մի ռեսուրս կամ հավելված անցյալ տարի չի սահմանափակվել: Ինքնագրաքննությունը որոշ հարցերում բարելավվել է:
«Քանի որ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի զինված ուժերի միջեւ լարվածությունը 2016-ի ապրիլի ռազմական գործողությունների բռնկումից հետո թուլացել է, սոցցանցերի օգտատերերը եւ առցանց լրագրողները քննարկումների եւ հակամարտության մասին լուրերի ներկայցաման տեսանկյունից ավելի քիչ են ճնշվածության հետ են բախվել»,- նշվում է զեկույցում:
Ինչ վերաբերում է հարեւան երկրներին, ապա Վրաստանը նույնպես մտել է «ազատ համացանցով» երկրների ցանկ՝ Հայաստանից առաջ անցնելով ընդամենը 2 միավորով, իսկ Ադրբեջանը մասնակի ազատ համացանցով երկրների ցանկում է: Իրանում եւ Թուրքիայում համացանցը ազատ է համարվում:

Armenia has improved its positions in the Freedom on the Net 2018 and moved to the list of countries with “free internet”.
Armenia scored 27 points out of 100, as per the Freedom House report entitled Freedom on the Net 2018 .
According to the report, Internet freedom in Armenia improved after citizens effectively used social media platforms, communication apps, and live streaming to engender political change in April 2018. Online content and social media apps were not restricted during the reporting period, and there were no reports that civil society figures were hacked.
Digital activism and live streaming were essential to the Velvet Revolution’s effectiveness, a fact that did not go unnoticed by government supporters. Police and government sympathizers physically attacked online journalists using digital live-streaming tools to broadcast the events.
Access to the internet continued to grow during the reporting period, and some operators have been working to install 5G service. The government generally refrains from blocking or filtering, and no social media or communication apps were restricted in the past year. Self-censorship on some issues improved during the coverage period. As tensions between Armenian and Azerbaijani forces in the Nagorno-Karabakh region simmered down following the April 2016 flare up in hostilities, social media users and online journalists faced less pressure to restrict their discussions of and reporting on the conflict.