Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը «Freedom House» միջազգային կազմակերպության հրապարակած «Freedom on the Net 2018» վարկանիշում:
Հայաստանն ընդգրկվել է «ազատ համացանցով» երկրների ցանկում՝  100 հնարավորից ստանալով 27 միավոր:
Զեկույցի համաձայն, Հայաստանում համացանցի ազատությունը բարելավվել է այն բանից հետո, երբ քաղաքացիները սկսել են   արդյունավետ օգտագործել սոցիալական ցանցերի պլատֆորմները, հավելվածները եւ ուղիղ հեռարձակումները, որոնք 2018 թվականի ապրիլին քաղաքական փոփոխությունների ծնունդ տվեցին:
Հաշվետու ժամանակահատվածում առցանց բովանդակությունը եւ սոցիալական լրատվամիջոցներում գրառումները սահմանափակված չեն եղել, ինչպես նաեւ տվյալներ չեն եղել այն մասին, որ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների տվյալները կոտրվել են:
«Թավշյա հեղափոխության արդյունավետության համար թվային ակտիվությունը եւ ուղիղ հեռարձակումները կարեւոր էին, ինչն աննկատ չմնաց կառավարության կողմնակիցներից: Ոստիկանությունը եւ կառավարության կողմնակիցները ֆիզիկապես հարձակում էին գործում առցանց լրագրողների վրա՝ իրական ժամանակում իրադարձությունների հեռարձակման համար թվային միջոցներ օգտագործելով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում շարունակվել է համացանցի հասանելիությունը եւ որոշ օպերատորներ աշխատում էին 5G ծառայություն ապահովել:
Կառավարությունը ձեռնպահ է մնում արգելափակումից կամ ֆիլտրից եւ սոցիալական մեդիայի ոչ մի ռեսուրս կամ հավելված անցյալ տարի չի սահմանափակվել: Ինքնագրաքննությունը որոշ հարցերում բարելավվել է:
«Քանի որ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի զինված ուժերի միջեւ լարվածությունը 2016-ի ապրիլի ռազմական գործողությունների բռնկումից հետո թուլացել է, սոցցանցերի օգտատերերը եւ առցանց լրագրողները քննարկումների եւ հակամարտության մասին լուրերի ներկայցաման տեսանկյունից ավելի քիչ են ճնշվածության հետ են բախվել»,- նշվում է զեկույցում:
Ինչ վերաբերում է հարեւան երկրներին, ապա Վրաստանը նույնպես մտել է «ազատ համացանցով» երկրների ցանկ՝ Հայաստանից առաջ անցնելով ընդամենը 2 միավորով, իսկ Ադրբեջանը մասնակի ազատ համացանցով երկրների ցանկում է: Իրանում եւ Թուրքիայում համացանցը ազատ է համարվում:

Армения улучшила свои позиции в рейтинге свободы интернета «Freedom on the Net 2018», опубликованном международной организации «Freedom House».
Армения вошла в список стран со «свободным интернетом», получив 27 очков из 100 возможных.
Согласно докладу, свобода интернета в Армении улучшилась после того, как граждане эффективно использовали платформы для социальных сетей, приложения и прямые трансляции, которые породили политические изменения в апреле 2018 года. В течение отчетного периода онлайн контент и записи в социальных медиа не ограничивались, также не было сообщений о том, что данные представителей гражданского общества были взломаны.
«Цифровая активность и прямые трансляции были важны для эффективности бархатной революции, что не осталось незамеченным со стороны сторонников правительства. Полиция и сторонники правительства физически атаковали онлайн-журналистов, используя цифровые средства для трансляции событий в реальном времени»,- говорится в докладе.
В течение отчетного периода продолжался рост доступа к интернету, и некоторые операторы работали над установкой службы 5G. Правительство вообще воздерживается от блокировки или фильтрации, и ни один ресурс социальных медиа или приложений не был ограничен в прошлом году. Самоцензура по некоторым вопросам улучшилась. «Поскольку напряженность между вооруженными силами Армении и Азербайджана в регионе Нагорного Карабаха затихла после вспышки военных действиях в апреле 2016 года, пользователи социальных сетей и интернет-журналисты столкнулись с меньшим давлением в плане ограничений обсуждения и представления сообщений о конфликте»,- говорится в докладе.
Что касается соседних стран, то Грузия также вошла в список стран со свободным интернетом, опередив Армению лишь на 2 очка, в то время как Азербайджан находится в списке стран с частично свободным интернетом. Что касается Ирана и Турции, то в этих странах интернет является несвободным.