42-ամյա ավստրալիացին մահացել է այն բանից հետո, երբ լողափին նրա վրա է հարձակվել փշապոչ կատվաձուկը։ Այս մասին հայտնել է երկրի ոստիկանությունը։ Տղամարդու սիրտը կանգնել է որովայնի ներքեւի հատվածում ուժեղ հարվածից՝ տեղեկացնում է BBC-ն։
Ողբերգությունը տեղի է ունեցել Տասմանիա նահանգի Լոդերդեյլ-բիչ լողափին։
Փշապոչ կատվաձկները մարդու համար վտանգավոր կենդանի չեն համարվում։ Ըստ մասնագետների՝ դրանք երբեք առաջինը չեն հարձակվում։ Սակայն կատվաձկները խոշոր կենդանիներ են, որոնց երկարությունը 2 մետրի է հասնում, այդ պատճառով դրանց հանդիպելիս պետք է զգույշ լինել։
Այլ կատվաձկների նման փշապոչերը ապրում են ծովի հատակին՝ քարերի եւ խութերի մեջ թաքնված։ Կենդանին կարող է հարձակվել, երբ վտանգ է զգում եւ թաքնվելու տեղ չունի։ Երբեմն ծանծաղ ջրերում կատվաձկներն ավազի մեջ խրված են լինում, եւ խորհուրդ չի տրվում նրանց տրորել։

42-летний австралиец умер в результате нападения ската-хвостокола близ побережья штата Тасмания, сообщила полиция страны. У австралийца остановилось сердце в результате удара в нижнюю часть живота, передает BBC
Трагедия произошла на пляже Лодердейл-Бич в австралийском островном штате Тасмания.
Скаты-хвостоколы не считаются опасными для человека животными и, по словам специалистов, никогда не нападают на людей первыми. Но это крупные рыбы, размер их тела часто превышает два метра, поэтому в общении с ними нужно соблюдать определенную осторожность.
Как и другие скаты, хвостоколы обитают на морском дне, прячась в камнях и в расселинах скал. Хвостокол может напасть, если почувствует угрозу и ему некуда будет скрыться. Часто скаты зарываются в песок на мелководье, и наступать на них не рекомендуется.
Скаты-хвостоколы представляют потенциальную опасность из-за ядовитого шипа, расположенного на хвосте.