Գերմանիայի ոստիկանությունը  գերմանացի քաղաքական գործիչների եւ հայտնի անձանց անձնական տվյալների արտահոսքի գործով Հայլբրոն քաղաքում 19-ամյա տղամարդու բնակարանում խուզարկություն է կատարել: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով  ARD հեռուստաալիքին:
Ըստ հրապարակման՝ տղամարդը, որի տանը խուզարկություն է կատարվել, աշխատում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում եւ այժմ գործով որպես վկա է ներգրավված: Նա հարցաքննվել է իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից: Ավելի վաղ Twitter-ում նա իբրեւ թե հայտնել էր, որ ծանոթ է հաքերի հետ, որը ենթադրաբար համացանցում տեղադրել է գերմանացի քաղաքական գործիչների, լրագրողների եւ հայտնի մարդկանց բջջային հեռախոսների համարները, հասցեները, հաշիվները, բանկային հանձնարարականները, լուսանկարները, կրեդիտային քարտերի տվյալները, նամակագրությունը:
Ընդհանուր տեղեկատվության արտահոսքը վերաբերում է մոտ 1000 մարդու, բայց հաքերները կոտրել են ոչ ավել, քան 100 մարդկանց անձնական էջերը:
Տվյալների բազան ձեւավորվել է հետեւյալ կերպ՝ օրինակ, չարագործները կոնկրետ քաղաքական գործչի անձնական տվյալներին հասանելիություն են ստացել, իսկ նրա կոնտակների ցանկում կարող էին նրա տասնյակ գործընկերների էլեկտրոնային հասցեները լինել, բայց ոչ ավելին: Հենց այս եղանակով են, հավանաբար, հաքերներն իմացել Անգելա Մերկելի ֆաքսի համարը, ինչպես նաեւ նրա փոստի հասցեն:

Полиция ФРГ провела обыски в квартире 19-летнего мужчины в городе Хайльбронн (федеральная земля Баден-Вюртемберг) по делу о масштабной утечке персональных данных немецких политиков и знаменитостей, передает ТАСС  со ссылкой на телеканал ARD.
По его информации, мужчина, у которого проводилась операция, работает в области информационных технологий и проходит сейчас по делу как свидетель. Он был допрошен сотрудниками правоохранительных органов. Ранее в Twitter он якобы сообщил, что знаком с хакером, который, предположительно, выложил в сеть личные данные немецких политиков, журналистов и знаменитостей - мобильные телефоны, адреса, счета, банковские поручения, фотографии, данные кредитных карт, переписку.
Всего утечка информации охватывает почти тысячу человек, но непосредственно взломаны были аккаунты не более 100 лиц. База данных формировалась следующим образом - к примеру, злоумышленники получали доступ к личным данным определенного политика, а в его списке контактов могли быть электронные адреса десятков его коллег, но не более того. Именно таким образом, вероятно, хакеры узнали номер факса канцлера Ангелы Меркель, а также адрес ее почты.