Ճապոնիան ծովով կամ օդանավով լքող յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկ երկուշաբթիից կհարկվի այս երկրից մեկնելու նոր հարկով, որը կազմում է 1000 իեն (մոտ 10 դոլար), օրենքը գործում է բոլոր երկրների քաղաքացիների համար, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ճապոնիայի կառավարությունը հաշվարկել է, որ 2020 թվականին Ծագող արեւի երկիր կայցելի միջինը 40 մլն զբոսաշրջիկ, ինչը կարող է պետությանը մեծ եկամուտ բերել, որն, իհարկե, առայժմ անվճար վիզաներ է տրամադրում:
Հարկի վճարումից բացառություններ են կատարվել միայն նավերի եւ օդանավերի անձնակազմերի համար, արտաքսվող անձանց, մինչեւ 2 տարեկան երեխաների եւ տարանցիկ ուղեւորների, դիվանագետների եւ կառավարական հատուկ չվերթների ուղեւորների համար, ինչպես նաեւ եղանակային պայմանների պատճառով Ճապոնիայի օդանավակայաններում այլ երկրների օդանավերի հարկադիր վայրէջքների կամ նավերի ճապոնական նավահանգիստներ մտնելու դեպքերում:
Նրանք, ովքեր մինչեւ հունվարի 7-ը տոմսեր են գնել, այս անգամ Ճապոնիայից մեկնելիս ստիպված չեն լինի հարկ վճարել:
Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարության տվյալներրով՝ հարկումից ստացված միջոցները կօգտագործվեն դեմքերն ավտոմատ ճանաչող համակարգերի ներդրման հաշվին Ճապոնիայի միջազգային օդանավակայանների թողունակության բարելավման, տուրիստական տեսարժան վայրերի գրավչության մեծացման, զբոսաշրջիկներին ավելի ամբողջական տեղեկությունների եւ ծառայությունների տրամադրման համար:

С каждого пассажира, покидающего Японию морем или самолетом, с понедельника начинает взиматься новый налоговый сбор на выезд из этой страны - 1000 иен (около 10 долларов), закон действует для граждан всех стран, передает РИА Новости.
Японское правительство подсчитало, что к 2020 году в среднем Страну восходящего солнца посетят 40 миллионов туристов, это может принести большой доход государству, которое, правда, пока выдает бесплатные визы.
Исключение от уплаты налога на выезд будет сделано только для экипажей судов и самолетов, для депортируемых лиц, детей до двух лет и транзитных пассажиров, дипломатов и пассажиров правительственных спецрейсов, а также в случае вынужденных посадок или заходов в порты Японии самолетов и судов других стран из-за погодных условий.
Тем, кто уже купил билеты до седьмого января, на этот раз платить налог не придется при выезде из Японии.
«Исходя из стремления обеспечить ресурсы для расширения и укрепления инфраструктуры туризма, направленной на развитие передовой туристической державы, налог с международных туристов учрежден в пределах 1000 иен за каждое отбытие из страны», - сообщал минфин Японии.
По его данным, полученные от сбора налога средства будут использованы на улучшение пропускной способности международных аэропортов Японии за счет внедрения систем автоматического распознания лиц, на повышение привлекательности туристических достопримечательностей, предоставление более полной информации и сервиса туристам.