Ամերիկյան բժիշկ, «Ավրորա»-ի մրցանակակիր Թոմ Կատենան Երեւանում պաշտոնապես գրանցել է իր ամուսնությունը կնոջ՝ Նասիմայի հետ։ Այս մասին Կատենան հայտնել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Ես այնքան երջանիկ եմ, որ վերջապես Նասիմայի հետ մեր ամուսնությունը պաշտոնապես գրանցվել է Հայաստանում։ Շնորհակալություն բոլորին, որ մեզ հետ էին այս հատուկ օրը»,- գրել է նա։
Թոմաս Կատենան ամերիկացի բժիշկ է, ով 2008-ից աշխատում է Սուդանի Նուբյան լեռներում։ 2017թ․ մայիսի 28-ին նրան շնորհվել է «Ավրորա» մրցանակ՝ «Մարդկության զարթոնքի» համար։
Վերջին տասը տարիների ընթացքում դոկտոր Կատենան ապրել է պատերազմից ամայացած Սուդանի տարածքում, որտեղ հումանիտար օգնություն համարյա չի հասնում։ Տեղացիները, որոնց բոլոր հիվանդությունները, այդ թվում՝ մալարիան եւ բեկորային վնասվածքները, նա բուժում է, Կատենային «բժիշկ Թոմ» են անվանում։ Թոմ Կատենան կպահպանի հիվանդանոցի գլխավոր բժշկի պաշտոնը եւ կհամագործակցի կաթոլիկ բժշկական առաքելության Խորհրդի հետ, որին բուժանձնակազմով աջակցում է «Աֆրիկյան բժշկական առաքելություն» հիմնադրամը, որպեսզի շարունակի աշխատել Նուբյան լեռներում՝ այդ աշխատանքը զուգակցելով «Ավրորա»-ի Հումանիտար նախաձեռնության նախագահի գործունեության հետ։

Aurora Prize Laureate Tom Catena officially registered his marriage at the Wedding Palace of the Ministry of Justice of Armenia on January 8.
"So happy to finally have our marriage with Nasima officially registered in Yerevan, Armenia. Thank you all for being with us on this special day," Tom Catena tweeted.
The Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative have announced Dr. Tom Catena, an American physician and Catholic missionary from Amsterdam, New York has joined the organisation as Chair.
In May 2017, Dr. Catena was named as  the Aurora Prize Laureatefor his courageous work in the Nuba Mountains. Since 2008, he has served more than half a million people as the sole surgeon at the Mother of Mercy Hospital, an institution he has been dedicated to since. He has been based in Sudan’s war-ravaged territory for the last decade where humanitarian aid is restricted. Known as “Dr Tom” by locals, he provides treatment for people suffering ailments and war wounds. He will continue his role as Medical Director at the hospital working with a team of doctors, sourced by the Catholic Medical Mission Board in cooperation with the African Mission Healthcare Foundation, to work in the Nuba Mountains in parallel with his new responsibilities with the Aurora Humanitarian Initiative.