Պակիստանի նախկին վարչապետ Նավազ Շարիֆը կմնա բանտում՝ չնայած երկրի Գերագույն դատարանի որոշմանը, ըստ որի ուժի մեջ է մնում նրան գրավի դիմաց ազատելու ավելի ցածր կարգի դատարանի որոշումը՝ տեղեկացնում է AP-ը։
Շարիֆը եւ նրա ընտանիքը ներգրավված էին մի քանի դատական գործընթացներում՝ կապված կոռուպցիայի մեջ նրա հանդեպ առաջ քաշված մեղադրանքների հետ։
Գերագույն դատարանը մերժել է մեղադրող կողմի միջնորդությունը, որը բողոքարկել էր Շարիֆի հանդեպ 10 տարվա ազատազրկման դատավճռի դադարեցման որոշումը, որին նա արժանացել էր լոնդոնում շքեղ բնակարաններ գնելու համար։
Դրանից հետո Շարիֆը գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել, սակայն նրան նորից բանտ էին նստեցրել, երբ դեկտեմբերին մեկ այլ դատարան նրան կաշառակերության մեջ մեղավոր էր ճանաչել եւ դատապարտել էր յոթ տարվա ազատազրկման։

Бывший премьер-министр Пакистана Наваз Шариф останется в тюрьме, несмотря на решение Верховного суда страны, которое оставило в силе решение суда низшей инстанции об освобождении  под залог, передает AP.
Шариф и его семья были вовлечены в несколько судебных процессов в связи с обвинениями  в коррупции после его отставки с должности в июле 2017 года.
Верховный суд страны отверг ходатайство стороны обвинения, которая обжаловала приговор о приостановлении приговора, вынесенного Шарифу в сентябре прошло года, соглано которому он был осужден на 10 лет за покупку роскошных квартир в Лондоне.
После этого Шариф был освобожден под залог, но его снова отправили в тюрьму, когда в декабре другой суд признал его виновным и приговорил его к семи годам по обвинению во взяточничестве.