Սմարթֆոնի առկայությունը լիարժեք թափանցիկություն է ենթադրում, հետեւաբար երկրի ղեկավարը չի կարող այն ունենալ: «ԱիՖ»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Հիանալի է: Իսկ ինչպե՞ս էին առաջ առանց հեռախոսի ապրում: Երկրի ղեկավարն իսկապես չի կարող սմարթֆոն ունենալ, քանի որ դա նշանակում է, որ մարդը համաձայնվում է լիարժեք թափանցիկությանը», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով թերթի այն հարցին, թե ինչպես է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առանց հեռախոսի աշխատում:
Պեսկովը նաեւ նշել է, որ Պուտինը տեղեկություններ է ստանում թերթերից եւ ամսագրերից, ինչպես նաեւ համացանցից:

Наличие смартфона предусматривает полную прозрачность, поэтому глава государства не может его иметь, заявил пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков в интервью газете «АиФ»
«Прекрасно! А как раньше без телефона обходились? Действительно, глава государства не может иметь смартфон, потому что это означает, что человек соглашается на полную прозрачность», - ответил Песков на вопрос издания, как президент РФ Владимир Путин обходится без телефона.
Пресс-секретарь также рассказал, что Путин черпает информацию из газет и журналов, а также из интернета.