Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ կարգավորված Brexit-ը Լոնդոնի եւ ԵՄ միջեւ համաձայնության հիման վրա իր համար գերակա է մնում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Կանցլերի ելույթի հեռարձակումը Ռոստոկում Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության միջոցառման ժամանակ շաբաթ օրը ցուցադրել են գերմանակն հեռուստաալիքները։
«Ես մինչեւ վերջին օրը կաշխատեմ, որպեսզի Brexit-ը իրականանա պայմանավորվածությունների հիման վրա, որպեսզի մենք ամենալավ հարաբերություններն ունենանք հետագայում»,- նշել է կանցլերը։
Նրա խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան Եվրոպայի մի մասն է, բայց երկրի բնակիչների ընտրությունը, որն արվել է հանրաքվեի ժամանակ, պետք է հարգել։
Բրիտանական խորհրդարանի Համայնքների պալատի պատգամավորները երեքշաբթի օրը մերժել են ԵՄ-ի հետ Brexit-ի պայմանների մասին համաձայնագրի նախագիծը, որն անցած տարվա նոյեմբերին արժանացել էր Լոնդոնի եւ Բրյուսելի հավանությանը։

Chancellor Angela Merkel framed Brexit as a historic test of the European Union’s ability to withstand crises, saying both sides are responsible for avoiding a risky no-deal departure, Bloomberg reported.
Vowing to work until the “last day” to guarantee an orderly divorce, the German leader signaled that responsibility doesn’t lie solely with May to show EU leaders her cards.
“We also have a responsibility to shape this separation process in a responsible way, so that people don’t look back in 50 years, shaking their heads, and say we weren’t in position to make a compromise,” Merkel said at a party event Saturday in the Baltic port city of Rostock.
“Let me say emphatically, I will work until the last day to ensure that we have a settled solution for the U.K.’s exit,” Merkel told a regional party conference in the eastern state of Mecklenburg-Western Pomerania, which includes her voting district.