ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը ՆԱՏՕ-ին աջակցող օրենք է ընդունել, որը երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփին կխանգարի դաշինքից դուրս գալ այն դեպքում, եթե նա որոշի նման քայլ կատարել, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Օրինագծին կողմ է քվեարկել 357 կոնգրեսական, դեմ՝ 22:
Կոնգրեսը չի կարող Թրամփին պաշտոնապես արգելել դաշինքից դուրս գալ, սակայն կարող է արգելափակել այդ նպատակի ֆինանսավորումը: Ժամանակին Կոնգրեսում նման մարտավարություն է օգտագործվել՝ Բարաք Օբամային խանգարելու համար փակել Գուանտանամոյի ռազմական բանտը:
Ըստ որում՝ Ներկայացուցիչների պալատի օրինագիծը ՆԱՏՕ-ի անդամներին կոչ է անում խոստացած ՀՆԱ 2 տոկսը ծախսել պաշտպանության համար, ինչի մասին ասել է Թրամփը: Օրինագիծը նաեւ հավանություն է տալիս Ռուսաստանի դեմ, այսպես կոչված, Եվրոպական զսպման նախաձեռնության հետագա ֆինանսավորմանը:
Թրամփը կարող է օրինագծի վրա վետո կիրառել, որը այնուհետեւ Կոնգրեսը կարող է ընդունել, եթե բավարար թվով ձայներ հավաքի եւ ուղարկել նախագհի ստորագրմանը:
Թրամփն անցյալում քննադատել է ՆԱՏՕ-ին եւ ասել, որ այն «իրեն սպառել» է, ինչպես նաեւ դաշնակիցներից պահանջել է վճարել ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական ծախսերի «ազնիվ բաժնեմաս», որի երեք քառորդը բաժին է ընկնում ԱՄՆ-ին: Ընդ որում՝ Թրամփը հրապարակայնորեն չի հայտարարել  դաշինքից դուրս գալու մտադրության մասին:

Палата представителей конгресса США приняла закон в поддержку НАТО, мешающий президенту Дональду Трампу выйти из альянса в случае, если он решится на такой шаг, передает РИА Новости.
За законопроект проголосовали 357 конгрессменов, против - 22.
Конгресс не может формально запретить Трампу выйти из блока, однако может заблокировать финансирование этой цели. Подобную тактику в свое время использовали в конгрессе, чтобы помешать Бараку Обаме закрыть военную тюрьму в Гуантанамо.
При этом законопроект палаты представителей призывает членов НАТО тратить обещанные 2% ВВП на оборону, о чем говорит и Трамп. Также законопроект одобряет дальнейшее финансирование так называемой Европейской инициативы сдерживания, направленной против России.
Похожий законопроект рассматривают в сенате США. Чтобы стать законом, законопроект должен пройти обе палаты конгресса и быть подписан президентом. Трамп может наложить вето на законопроект, которое конгресс затем может преодолеть, если соберет достаточное число голосов.
Трамп в прошлом критиковал НАТО и говорил, что блок «изжил себя», а также требовал от союзников платить «честную долю» оборонных расходов НАТО, три четверти из которых приходятся на США. При этом Трамп не заявлял публично о намерении выходить из альянса.