Հայաստանում երիտասարդ ժողովրդավարության համար հաջորդ մարտահրավերը տնտեսական հզորության ամրապնդումն է: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում:
«Մենք ժողովրդավարության մեջ վիթխարի հաջողություն ունենք, բայց կան նաեւ մեծ մարտահրավերներ, իսկ հատկապես՝ մեր ժողովրդավարությունը տնտեսապես ավելի հզոր դարձնելը: Մենք պատրաստվում ենք մեր տնտեսական կառուցվածքում նոր հատված ստեղծել: Մենք պատրաստվում ենք նոր կարգ ստեղծել՝ միկրոբիզնես, որը հարկերից կազատվի՝ այն հույսով, որ կոգեշնչենք մեր քաղաքացիներին»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ «Ժողովրդավարության ապագայի ձեւավորումը» բանավեճի ժամանակ ելույթ ունենալիս:
Փաշինյանը նշել է, թե նպատակն է բացատրել, որ ոչ միայն կառավարությունն է պատասխանատու աղքատության հաղթահարման համար, այլ մարդիկ էլ պետք է գործեն:
Հայաստանի վարչապետը շեշտել է, որ կառավարության գլխավոր խնդիրն է «ժողովրդավարության տնտեսապես ամրապնդումը» եւ նոր արտասահմանյան ներդրումների ներգրավումը:

The next challenge for the young democracy of Armenia is to foster economic strength, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during the World Economic Forum in Davos.
“We have huge success in democracy, but also big challenges, and that is to make our democracy stronger economically,” he said during “Shaping the Future of Democracy” discussion.  “Our goal is to make our citizens stronger economically. We are going to create a new sector in our economic structure. We are going to create a new category – micro-business – and to make it free from taxes, hoping that we will inspire our people.”
Pashinyan said their goal is to explain that not only government is responsible for overcoming the poverty, but people have to act, too.
Armenian PM emphasized that government’s main challenge is “to make stronger our democracy economically” and to attract new foreign investment”.