Չինաստանի տնտեսությունը շարունակում է կայուն աճ ունենալ: Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի ընթացքում այս մասին ասել է Չինաստանի փոխնախագահ Վան Ցիշանը, գրում է Reuters-ը:
«2019-ին շատ անորոշություններ կլինեն, սակայն Չինաստանի տնտեսությունը կշարունակի կայուն աճ ունենալ», - ասել է նա:
«Արագությունը նշանակություն ունի: Բայց այն, ինչն իսկապես կարեւոր է, դա մեր տնտեսական զարգացման որակն է եւ արդյունավետությունը»:
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը չի կարծում, որ իր տնտեսությունը էքսպանսիոն փուլի վերջին է մոտենում: Նա նաեւ բոլոր կողմերին  կոչ է արել աջակցել բազմակողմանիությանը եւ հնարավոր ամեն ինչ անել, որպեսզի համաշխարհային անհավասարակշռությունները չխորանան:
Այս շաբաթ Չինաստանը հաղորդել էր չորրորդ եռամսյակում աճի տեմպերի նվազցեման մասին՝ ներքին անկայուն պահանջարկի եւ ԱՄՆ-ի հետ առեւտրայիյն պատերազմի պատճառով:բ Այս եռամսյակում ներքին համախառն արդյունքը համաշխարհային ճգնաժամից հետո դանդաղ է աճել՝ տարեկան կտրվածքով նվազելով մինչեւ 6.4 տոկոս: Սա հանգեցրել  է տարեկան աճի մինչեւ 6.6 տոկոս նվազեցմանը:

Экономика Китая продолжит достигать устойчивого роста. Об этом заявил вице-президент Китая Ван Цишань, выступая на Всемирном экономическом форуме в Давосе, передает Reuters.
«В 2019 году будет много неопределенностей, но экономика Китая будет продолжать добиваться устойчивого роста», - сказал он. «Скорость имеет значение. Но что действительно важно, так это качество и эффективность нашего экономического развития».
По его словам, Китай не считает, что его экономика подходит к концу. экспансионистского цикла. Он также призвал все страны поддержать многосторонность и сделать все возможное, чтобы глобальные дисбалансы не усугублялись.
На этой неделе Китай сообщил о снижении темпов роста в четвертом квартале из-за неустойчивого внутреннего спроса и торговой войны с Соединенными Штатами.
В этом квартале валовой внутренний продукт рос медленными темпами после мирового финансового кризиса, снизившись до 6,4 процента в годовом исчислении. Это привело к снижению годового роста до 6,6 процента.