2038 թվականի վերջում Գերմանիան պետք է հրաժարվի օգտագործել ածուխ էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար, հաղորդում է MIGnews-ը:
Այդպես է որոշել ածուխի հարցերով կառավարական հանձնաժողովը նիստի ժամանակ, որը տեւել է շուրջ 21 ժամ:
Ընդ որում՝ 2032 թվականին նախատեսվում է ստուգել՝ հնարավոր է արդյոք հետաձգել ածխային էներգաարտադրությունից հրաժարվելու ժամկետը մինչեւ 2035 թվականը:
Այդ հրաժարումը երկրի համար կարժենա 40 մլրդ եվրո, որոնք դաշնային բյուջեից 20 տարիների ընթացքում պետք է ստանան  հողերը, որտեղ ածուխ են արդյունահանում (Բրանդենբուրգ, Հյուսիսային Ռեյն-Վեստֆալիա, Սաքսոնիա, Սաքսոնիա-Անխալտ):
Այսօր Գերմանիայում ածխային ջերմաէլեկտրակայաններն ընդհանուր առմամբ 12.5 գիգավատ հզորություն ունեն եւ արտադրում են երկրի ամբողջ էլեկտրաէներգիայի շուրջ մեկ երրորդը:

К концу 2038 Германия должна отказаться от использования угля для производства электроэнергии, передает MIGnews.
Такое решение приняла правительственная комиссия по вопросам угля во время заседания, которое длилось почти 21 час.
При этом в 2032 году планируется проверить, возможно ли перенести срок отказа от угольной энергогенерации на 2035 год.
Этот отказ будет стоить стране 40 млрд евро, которые в течение 20 лет должны получить из федерального бюджета земли, где добывается уголь (Бранденбург, Северный Рейн-Вестфалия, Саксония, Саксония-Анхальт).
Сегодня угольные теплоэлектростанции имеют в Германии общую мощность 12,5 гигаватт и производят примерно треть всей электроэнергии страны.