Բրիտանիայի Քենթրբերիի տաճարի հուշակոթողների այգում մարտի 2-ին հայկական խաչքար է օծվել։ Այս մասին տեղեկացնում է Օքսֆորդի համալսարանի արեւելագիտության ամբիոնի դասախոս, սփյուռքագետ Հրաչ Չիլինգիրյանն իր ֆեյսբուքյան էջում։ Արարողությանը ներկա էին Քենթրբերիի արքեպիսկոպոս Ջասթին Ուելբին, Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու Մեծ Բրիտանիայի թեմի առաջնորդ, եպիսկոպոս Հովակիմ Մանուկյանը։
Աղբյուրի տեղեկության համաձայն՝ հրաբխային տուֆից պատրաստված երկու մետրանոց խաչքարի հեղինակներն են Ջոն Մերդոնը եւ Վարդան Մոսկովյանը։ Քենթրբերիի տաճարի դեկան Ռոբերտ Ուիլիսի խոսքով՝ հուշարձանը տեղադրվել է ի հիշատակ 1915 թվականին Հայոց ցեղասպանության զոհերի եւ Քենթրբերիի 96-րդ արքեպիսկոպոս Ռենդալ Դեւիդսոնի, որը հրապարակավ արտահայտվել է Օսմանյան կայսրությունում հայերի ողբերգության մասին։

On 2 March, an Armenian cross-stone was consecrated in the garden of monuments near Canterbury Cathedral, reported lecturer of the Department of Oriental Studies at the University of Oxford, Diaspora expert Hrach Chilingiryan on his Facebook page. Among the attendees of the ceremony of consecration were Archbishop of Canterbury Justin Welby and leader of the UK Diocese of the Armenian Holy Apostolic Church, Bishop Hovakim Manukyan.
According to the source, the two-meter cross-stone is made from volcanic tuff and was sculpted by John Merdon and Vardan Moskovyan. According to dean of the Canterbury Cathedral Robert Willis, the cross-stone was placed in memory of the victims of the Armenian Genocide of 1915 and Randal Davidson, who was the 96th Archbishop of Canterbury and who had publicly spoken out about the tragedy that happened to the Armenians in the Ottoman Empire.