Վստահ եմ, որ տնտեսական հեղափոխության կարգախոսը արտոցուլում է Հայաստանի կառավարության կողմից տնտեսությանը հատկացվող ուշադրությունը։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 15-ին, «ԵՄ–ն բիզնեսի համար» միջոցառման ժամանակ ասաց ՀՀ–ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
«ՀՀ կառավարությանը անհրաժեշտ է դա,, քանի որ ՀՀ–ում դեռ բավականին մեծ տոկոսով աղքատություն կա՝ 30 տոկոս, բավականին բարձր գործազրկություն, բավականին բարձր է տնտեսական արտահոսքը, այդ թվում՝ ուղեղների արտահոսքը»,–նշեց նա։
Սվիտալսկին եւս մեկ անգամ շեշտեց՝ պատրաստ են օգնել ՀՀ կառավարությանը. «Մենք պատրաստ ենք կառավարության հետ քննարկել այն  ուղիները, որոնցով մենք կարող ենք Հայաստանին օգտակար լինել»։
«Բրյուսել վարչապետի այցի ժամանակ ՀՀ կառավարությունը ներկայացրել է առաջնահերթ ծրագրերի ցանկ, որոնք 13-ն են։ Մենք հավատում են, որ դրանք չափազանց կարեւոր են։ Կարող եմ կիսվել ձեզ հետ եւ ասել, որ այժմ  ՀՀ կառավարության հետ քննարկում ենք հիմնական այն ուղիները, որոնց կարող ենք ցուցաբերել ԵՄ աջակցությունը, ինչը կբերի այս ծրագրերի իրականացմանը։ Առաջին անգամ է, որ մենք ի դեմս ՀՀ կառավարության ունենք մի գործընկեր, որը շատ հստակ գիտի, թե ինչ է ցանկանում անել։ Մենք հիմա քննարկում ենք ժամանակացույցը, քանի որ այդ ծրագրերից մի քանիսը երկարաժամկետ են, քննարկում ենք դրանք ֆիաննասավորման ճանապարհները։ Այս պահին մենք քննարկում ենք, թե ինչպես կարող ենք մեր գործիքները ներդնել, որ այս ծրագրերն իրականություն դառնան։ Բայց կարծում ենք, որ այդ ցանկի առկայությունը վկայում է կառավարության հանձնառությունը տնտեսության զարգացման առումով»,– ասաց Սվիտալսկին։

I am certain that the slogan for the economic revolution reflects the attention that the Armenian government pays to the economy. This is what Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski said during the event entitled “EU for Business” on 15 March.
“The Government of the Republic of Armenia needs that because there is still 30% poverty in Armenia, unemployment is quite high, and there is quite a high level of capital outflow, including the brain drain,” he stated.
Świtalski stressed once again that the EU is ready to help the Armenian government. “We are ready to discuss with the government the paths through which we can help Armenia,”  he said.
“During the visit of the Prime Minister to Brussels, Armenian government officials presented a list of 13 priority programs. We believe that these programs are extremely important. I can tell you that the EU and the Armenian government are currently discussing the main paths through which the EU can provide its support and help implement these programs. We are currently considering the timetable since some of those programs are long-term programs. We are currently discussing how we can introduce our tools to implement these programs, but we believe that the existence of that list attests to the government’s commitment to develop the economy,” Świtalski said.