Չեմ կարող չասել` ինձ հիացնում է մարդու տոկունությունը, որն անօրինական կալանքի տակ է հայտնվել ոմանց չկայացած հավակնությունների քմահաճույքով և անազատության մեջ շարունակում է ապրել ու աշխատել գրեթե սովորական ռեժիմով։ Այս մասին Sputnik Արմենիա գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահի տիկին Բելլա Քոչարյանը։
«Չեմ կարող չասել` ինձ հիացնում է մարդու տոկունությունը, որն անօրինական կալանքի տակ է հայտնվել ոմանց չկայացած հավակնությունների քմահաճույքով և անազատության մեջ շարունակում է ապրել ու աշխատել գրեթե սովորական ռեժիմով։
Ռոբերտի բացակայության պայմաններում շատ հարազատ ու չափազանց անհրաժեշտ է դարձել նրա գիրքը։ Իրադարձությունների այս հորձանուտում շատ տեղին էր գիրքը, որը դարձավ անցյալի օբյեկտիվ վկա»,- նշել է Բելլա Քոչարյանը։
Նա պատմել է, որ շաբաթը մեկ Ռոբերտ Քոչարյանին այցելում են ընտանիքի անդամները։
«Նա սովորականի պես առույգ է և էներգիայով լի, թեև կարոտում է, հատկապես` թոռնիկներին։ Բայց նա նախանձելի տոկունություն ունի։ Անկեղծ ասած` նա է մեզ բարոյապես աջակցում, ոչ թե մենք նրան»,- ընդգծել է Ռոբերտ Քոչարյանի տիկինը։
Նրա խոսքերով, իր գրքում Քոչարյանն անկեղծացել է անհնարինության աստիճան՝ ցույց տալով ուրիշների աչքից իր հաճախ թաքնված ներքին բովանդակությունը։
«Իմ կարծիքով` դա ոչ միայն պետության նախկին ղեկավարի ինքնակենսագրություն է, այլ Արցախի ու Հայաստանի բարդ ու հերոսական տարիների, մեր նորագույն պատմության տարեգրությունը։ Վստահ եմ, որ մեր թոռները միշտ հպարտանալու են իրենց պապով, «Կյանք ու ազատությունը» կդառնա նրանց սեղանի գիրքը»,- նշել է նա։
«Ներկան լի է անհեթեթությամբ, բայց չի կոտրել մեր ընտանիքի համերաշխությունը։ Երեխաները լավ հասկանում են` ինչ է այսօր տեղի ունենում երկրում։ Պետական քարոզչության մակարդակի հասցված բամբասանքներ, հանապազօրյա խնդիրներ լուծելիս անտեղի պաթոս, ամբոխահաճ հռետորություն, այլ կարծիք ունեցողների հանդեպ չհիմնավորված մեղադրանքներ, իրենց պարտված անցյալի փլատակների տակ մնացած մարդկանց խեղկատակություն. ահա թե ինչ ունենք այսօր»,- հայտարարել է Բելլա Քոչարյանը։
«Ես շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր ոչ մի վայրկյան չեն կասկածել Ռոբերտի իրավացիության մեջ, ովքեր մեր ծանր րոպեներին աջակցել ու շարունակում են աջակցել մեզ ընկերական ժպիտով, բարի խոսքով, հեռախոսազանգով և արարքով։ Անչափ շնորհակալ եմ, իմ սիրելի մարդիկ»,- ամփոփել է նա։

Не могу не сказать - меня восхищает стойкость человека, оказавшегося под незаконным арестом по прихоти чьих-то несостоявшихся амбиций, и продолжающего жить и работать почти что в обычном режиме в неволе. Об этом в интервью агентству Sputnik Армения заявила супруга второго президента Армении Роберта Кочаряна Белла Кочарян.
«Не могу не сказать - меня восхищает стойкость человека, оказавшегося под незаконным арестом по прихоти чьих-то несостоявшихся амбиций, и продолжающего жить и работать почти что в обычном режиме в неволе.
В отсутствие Роберта очень родной и крайне необходимой стала его книга. В этом круговороте событий она оказалась очень кстати, став объективным свидетелем прошлого», - отметила супруга второго президента Армении.
Белла Кочарян рассказала, что в неделю раз его навещают члены семьи.
«Он, как обычно, бодр и энергичен, хоть и скучает, особенно по внукам. Но стойкости ему не занимать. Если честно, то это он нас поддерживает морально, а не мы – его», - подчеркнула супруга Роберта Кочаряна.
По ее словам, в этой книге Роберт Кочарян раскрылся до невозможного в обычной жизни откровения, показав свое, часто скрытое от посторонних глаз, внутреннее содержание.
«На мой взгляд, это не просто автобиография бывшего главы государства, это – летопись сложных и героических лет Арцаха и Армении, страницы нашей новейшей истории. Уверена – наши внуки всегда будут гордиться своим дедом, а «Жизнь и свобода» будет их настольной книгой», - отметила она.
«Нынешние времена, полные абсурда, не сломили единства нашей семьи. Дети хорошо понимают, что сегодня происходит в стране. Сплетни, возведенные в ранг государственной пропаганды, неуместный пафос при решении обыденных задач, популистская риторика, необоснованные обвинения по отношению к инакомыслящим, комедиантство людей, оставшихся под обломками своего проигранного прошлого – вот, что мы имеем сегодня»,  - заявила Белла Кочарян.
«Я благодарна всем, кто ни на секунду не усомнился в правоте Роберта, кто в трудные для нас минуты поддерживал и продолжает поддерживать нас: дружеской улыбкой, добрым словом, телефонным звонком, и просто поступком. Большое человеческое спасибо, дорогие мои люди!», - заключила она в интервью Sputnik Армения.