Մարտի 15-ին, ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ, Ջակարտայում ստորագրվեց «Հայաստանի Գիտության եւ տեխնոլոգիայի հիմնադրամի (FAST) եւ Ինդոնեզիայի Ստեղծագործ տնտեսության գործակալության (BeKraf) միջեւ ստեղծագործ արտադրությունների ոլորտում համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիր (Memorandum of Understanding between the Foundation for Armenian Science and Technology and Indonesian Agency for Creative Economy on Cooperation in the Field of Creative Industries): Հուշագիրը ստորագրեցին «ՖԱՍՏ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանն ու «ԲեԿրաֆ» գործակալության փոխնախագահ Սուլիստիանտին (Sulistianti):
Փոխըմբռնման հուշագրով սահմանվում են երկու հաստատությունների միջեւ համագործակցության շրջանակները, եւ պատրաստակամություն արտահայտվում համատեղ ծրագրեր ու նախագծեր իրականացնել ՝ այդ թվում արհեստական բանականության, վիրտուալ իրականության, ռոբոտատեխնիկայի եւ այլ ցուցչային տեխնոլոգիաների գործիքների կիրառմամբ:
Նույն օրը հանդիպում - քննարկում կայացավ նաեւ Ինդոնեզիայի հետազոտությունների, տեխնոլոգիայի եւ բարձրագույն կրթության նախարարության գլխավոր տնօրեն Պատդոնո Սուվինյոյի (Patdono Suwignjo) հետ: Քննարկմանը մասնակցեցին նաեւ մոտ 15 համալսարաններ ու գիտահետազոտական կենտրոնների ներկայացուցիչներ: Պարոն Օրուջյանը ներկայացրեց «ՖԱՍՏ» հիմնադրամի գործունեությունը եւ ինդոնեզական կողմի հետ համագործակցության եզրերը: Քննարկում անցկացվեց փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի եւ գիտահետազոտական կենտրոնների հետ համագործակցության նախագծերի, ուսանողների ու հետազոտողների փոխայցելությունների շուրջ:

On 15 March, at the initiative of the Embassy of the Republic of Armenia, Executive Director of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) Armen Orujyan and Vice-President of the Indonesian Agency for Creative Economy (BeKraf) Sulistianti signed the Memorandum of Understanding between the Foundation for Armenian Science and Technology and Indonesian Agency for Creative Economy on Cooperation in the Field of Creative Industries in Jakarta.
The Memorandum of Understanding lays down the scopes of cooperation between the two institutions and expresses willingness for implementation of joint programs and projects through artificial intelligence, virtual reality, robotics and other exponential technology tools.
The same day, representatives of nearly 15 universities and research centers participated in a meeting/discussion with Director General of the Indonesian Ministry of Research, Technology and Higher Education Patdono Suwignjo. Mr. Orujyan presented the activities of the FAST and the terms of cooperation with Indonesia. There was also a discussion on programs of mutual interest and projects for cooperation with research centers, as well as reciprocal visits of students and researchers.