Նեբրասկայի նահանգում հեղեղումների պատճառով ջրով ծածկվել է առնվազն երկու ռազմակայան, այդ թվում՝ ՌՕՈւ Offutt օբյեկտը, որտեղ գտնվում է ԱՄՆ Զինված ուժերի Ռազմավարական հրամանատարության շտաբը։ Այս մասին տեղեկացրել են ռազմական օբյեկտների մամուլի ծառայությունները, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ներկա պահին ԱՄՆ ՌՕՈւ Offutt ռազմակայանի մեկ երրորդը, ներառյալ (Ռազմավարական հրամանատարության) շտաբը, խիստ տուժել է հեղեղումից։ Բարեբախտաբար, մարդիկ եւ ինքնաթիռները անվնաս են»,- ասվում է Բելվյու քաղաքից ոչ հեռու գտնվող ռազմական օբյեկտի Թվիթերում։ World Herald թերթի տվյալներով՝ ռազմակայանում ջրով ծածկվել են մոտ 30 տներ, նման քանակությամբ շինություններ վնասվել են։ Նման պատկեր է նաեւ Էշլանդի (Նեբրասկայի նահանգ) Ազգային գվարդիայի ռազմակայանում։
ԱՄՆ Օդերեւութաբանական ծառայության տվյալներով՝ Հյուսիսային Ամերիկայի ամենաերկար՝ Միսուրի գետի ջրի մակարդակը կարող է բարձրանալ 14,48 սանտիմետրով՝ խփելով 2011-ի ռեկորդը։ Միսուրիի ջրերն արդեն ողողել են Օմահա (Նեբրասկա) եւ Քանզաս Սիթի (Քանզաս) քաղաքների միջեւ ընկած ընդարձակ տարածքները։ Ջուրը խափանել է ցամաքային հաղորդակցությունը Բրաունվիլի (Նեբրասկա) Կուպեր առոմակայանի հետ, մարդիկ եւ մթերքները այնտեղ են հասցվում ուղղաթիռներով։
Associated Press գործակալության տվյալներով՝ տարերային աղետը արդեն երեք մարդու մահվան պատճառ է դարձել։ Փրկվել է ավելի քան հարյուր մարդ, ավելի քան 870-ը տարհանվել է եւ տեղավորվել ժամանակավոր կացության կենտրոններում։ Նեբրասկայի գյուղատնտեսական դեպարտամենտը գնահատել է անասնաբուծությանը հասցված վնասը՝ գրեթե 400 մլն դոլար։ ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը նախատեսում է այցելել Նեբրասկա երեքշաբթի օրը՝ անձամբ գնահատելու աղետի մասշտաբը։
Միջին Արեւմուտքի պատմության մեջ խոշոր հեղեղումներից մեկի պատճառը անցած շաբաթ երեք գործոնների համադրությունն էր՝ սրընթաց ջերմացում, ձնհալ եւ հզոր տեղումներ։ Տարերային աղետը վնասել է Վիսքոնսինի, Քանզասի եւ Այովայի նահանգները, ամենամեծ վնաս այն պատճառել է Նեբրասկային։ Այնտեղ արտակարգ դրության ռեժիմ է մտցվել 74 քաղաքներում եւ 65 օկրուգներում, 16 գետեր դուրս են եկել ափերից՝ ողողելով ճանապարհները, ավերելով ավտոմայրուղիների հատվածներն ու կամուրջները։

В результате наводнения в штате Небраска затопило как минимум две военные базы, в том числе объект ВВС Offutt, где расположен штаб Стратегического командования (СТРАТКОМ) Вооруженных сил (ВС) США. Об этом сообщили пресс-службы военных объектов, передает ТАСС
«В настоящий момент одна треть базы ВВС США Offutt, включая штаб [СТРАТКОМ], сильно затоплена. К счастью, люди и самолеты целы и невредимы», - говорится в Twitter военного объекта, расположенного недалеко от города Белвью. По данным газеты World Herald, на базе подтоплены порядка 30 домов, такому же количеству строений причинен ущерб. Схожая картина наблюдается и на базе Национальной гвардии в Эшленде (штат Небраска).
По данным Метеорологической службы США, уровень воды в реке Миссури, самой протяженной в Северной Америке, может подняться до 14,48 м, побив рекорд, установленный в 2011 году. Воды Миссури уже затопили обширные территории между городами Омаха (Небраска) и Канзас-Сити (штат Канзас). Вода прервала наземное сообщение с атомной электростанцией Купер в Браунвилле (штат Небраска), люди и продовольствие туда доставляются вертолетами.
По данным агентства Associated Press, стихийное бедствие привело к гибели уже трех человек. Всего спасены более ста человек, еще свыше 870 эвакуированы и размещены в центрах временного проживания. Департамент сельского хозяйства Небраски оценил ущерб, нанесенный животноводству штата, в почти $400 млн. Вице-президент США Майкл Пенс планирует совершить поездку в Небраску во вторник, чтобы лично оценить масштаб бедствия.
Причиной одного из крупнейших в истории Среднего Запада наводнений стало сочетание на прошлой неделе трех факторов: стремительное потепление, таяние снега и мощные осадки. Стихийное бедствие затронуло штаты Висконсин, Канзас и Айова, самый сильный урон оно нанесло Небраске. Там режим чрезвычайной ситуации введен в 74 городах и 65 округах, 16 рек вышли из берегов, подтопив дороги, разрушив участки автодорог и мосты.