Հինգշաբթի Google ընկերությունը որոնման համակարգի մեկնարկային էջին տեղադրել է ինտերակտիվ դուդլ (լոգոտիպ, որ ոճավորված է որեւէ տոնի կամ իրադարձության պատվին)՝ նվիրված կոմպոզիտոր Յոհան Սեբստյան Բախի ծննդյան տարեդարձին: Սա արհեստական ինտելեկտի հիմքի վրա ստեղծված առաջին դուդլն է, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դուդլն օգտատերերին թույլ կտա իրենց կոմպոզիտոր զգալ եւ մեղեդի ստեղծել մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիայի միջոցով: Արհեստական ինտելեկտը մեկ հպումով նոտաների հավաքածուն կվերածի իսկական ստեղծագործության՝ Բախի երաժշտական ոճով»,- նշված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Մշակողներն օգտագործել են կոմպոզիտորի օրհներգերը՝ բացակայող նոտաներով եւ արհեստական ինտելեկտին խնդրել դրանք վերականգնել:
Նշվում է, որ օգտատերերը կկարողանան երաժշտական ստեղծագործություններ ստեղծել եւ այն համացանցում տարածել երկու օր (մարտի 21-ին եւ 22-ին):

Компания Google в четверг разместила на стартовой странице своего поисковика интерактивный дудл (логотип, стилизованный в честь какого-либо праздника или события), посвященный дню рождения композитора Иоганна Себастьяна Баха. Это первый дудл, созданный на основе искусственного интеллекта, передает ТАСС
«Дудл позволит пользователям почувствовать себя композиторами и создать мелодию с помощью технологий машинного обучения. Искусственный интеллект в один клик превратит набор нот в настоящее произведение в музыкальном стиле Баха», - говорится в сообщении компании.
Для обучения программы разработчики использовали хоралы композитора с отсутствующими нотами и просили искусственный интеллект восстановить их.
Отмечается, что пользователи смогут создавать музыкальные произведения и делиться ими в соцсетях на протяжении двух дней (21 и 22 марта).