Գույքահարկը անհամարժեք եւ անհամաչափ է գնահատվում եւ հարկման ամենաբարդ խնդիրը հարկային բազային ճշգրիտ որոշումն է, իսկ մնացածը՝ տեխնիկայի հարց է:
Մարտի 21-ին Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում Կառավարության ծրագրով իրականացման ընթացքի եւ ձեռբերված արդյունքների մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը: Միեւնույն ժամանակ, նա նշեց, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են:
Նախարարը նշեց, որ Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն աշխատանքները  կավարտի մինչեւ տարեվերջ եւ կներկայացնի գույքահարկի հավաքման մասով իր մոտեցումները, որոնք, ըստ Ջանջուղազյանի, թույլ կտան այն  կիրառել հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից:

The property tax assessment in Armenia is inadequate and disproportionate, and the most complicated issue is the precise determination of the tax base. The rest is a matter of technique.
This is what Armenia’s Minister of Finance Atom Janjughazyan declared when the report on the implementation and achieved outcomes under the Program of the Government were being discussed during the session of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly on 21 March. He also stated that the activities in this direction continue.
The minister stated that the State Committee of Real Estate Cadastre will finish its activities by the end of the year and present its approaches to collection of property taxes that, according to Janjughazyan, will allow to apply those approaches starting from 1 January.