Գույքահարկը անհամարժեք եւ անհամաչափ է գնահատվում եւ հարկման ամենաբարդ խնդիրը հարկային բազային ճշգրիտ որոշումն է, իսկ մնացածը՝ տեխնիկայի հարց է:
Մարտի 21-ին Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում Կառավարության ծրագրով իրականացման ընթացքի եւ ձեռբերված արդյունքների մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը: Միեւնույն ժամանակ, նա նշեց, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են:
Նախարարը նշեց, որ Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն աշխատանքները  կավարտի մինչեւ տարեվերջ եւ կներկայացնի գույքահարկի հավաքման մասով իր մոտեցումները, որոնք, ըստ Ջանջուղազյանի, թույլ կտան այն  կիրառել հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից:

Налог на имущество оценивается неравноценно и несоразмерно, и наиболее сложной проблемой налогообложения является точное определение налоговой базы, а все остальное - вопрос техники.
Об этом на заседании постоянной парламентской  Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, при обсуждении доклада о процессе реализации и достигнутых результатов по программе Правительства Армения заявил 21 марта министр финансов Армении Атом Джанджугазян. При этом, он отметил, что работы в этом направлении продолжаются.
Министр отметил, что Госкомитет кадастра недвижимости завершит работы к концу года и представит свои подходы по вопросу сбора налога на имущество, которые, по словам Джанджугазяна, позволят применять его уже с 1 января будущего года.