Ես ձեզ կարող եմ ապացուցել, որ շատ բուհերում  կան այսօրվա կառավարության կողմից հաստատված ավելի շատ ՀՀԿ-ական անձինք, քան ՔՊ-ին կամ այլ կուսակցության պատկանող անձինք: Այս մասին այսօր՝ մարտի 26-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Դիտարկմանը, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում ապաքաղաքականացնել բուհերը, սակայն բուհերի խորհուրդներում ընդգրկվում են ՔՊ անդամներ, Հովհաննիսյանն արձագանքեց. «Երբ բուհերի հոգաբարձուների խորհուրդները փոխվում էին, բազմաթիվ մեղադրանքներ հնչեցին, որ նորից քաղաքականանում են խորհուրդները: Խնդրում եմ՝ բացեք բուհերի հոգաբարձուների խորհուրդները եւ ցույց տվեք այնտեղ քաղաքականացումը: Ես ձեզ կարող եմ ապացուցել, որ շատ բուհերում  կան այսօրվա կառավարության կողմից հաստատված ավելի շատ ՀՀԿ-ական անձինք, քան ՔՊ-ին կամ այլ կուսակցության պատկանող անձինք: Այդ անձանց բուհերում ներառելը պայմանավորված չի եղել նրանց կուսակցական պատկանելիությամբ:
Երբ ես ԿԳՆ-ում էի, մենք փորձում էինք հնարավորինս կուսակցական անձանց չներառել բուհերի կազմում: Միակ սկզբունքը, որ հիմք է եղել այդ մարդկանց ներառելու բուհերի խորհուրդների կազմում, նրանց պրոֆեսիոնալիզմն է»:
Նրա խոսքով, բուհերը պետք է լինեն քաղաքական լայն իմաստով. «Նկատի ունեմ, որ բուհերը պետք է քննարկեն քաղաքական, հասարակական իրադարձությունները: Ժամանակին կենտկոմի ներկայացուցիչները վախով էին գալիս ԵՊՀ, որովհետեւ իրենց ենթարկում էին ամենասուր քննադատության: Դա հիմա էլ պետք է լինի: Դա չի նշանակում քաղաքականացվածություն»:
Ինչ վերաբերում է բուհերի խորհուրդների կազմերում ՔՊ-ականներ ընդգրկելուն, «Իմ քայլի» պատգամավորն ասաց. «Բացեմ փոքր գաղտնիք, շատ հաճախ կառավարության մեջ ներառված մարդիկ հրաժարվում էին բուհերի խորհուրդներում ներգրավվելուց, որովհետեւ իրենց աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը դա թույլ չէր տալիս: Շատ դժվարությամբ էինք մարդկանց համոզում, ինչո՞ւ էինք համոզում, որովհետեւ ըստ գործող կարգի 25 տոկոսը ներկայացնում է կառավարությունը, 25 տոկոսը ներկայացնում են լիազոր մարմիններից, 25 տոկոսը՝ բուհը եւ 25 տոկոս՝ ուսանողները:
Բանաձայն «Բարձրագույն կրթության մասին» նոր օրենքի, այդ համակարգը փոխվելու է, դրա համար մենք կարգին ձեռք չտվեցինք եւ գնացինք հին ճանապարհով, մինչեւ կգա նոր օրենքը եւ կկազմավորվեն նոր խորհուրդներ»:

Я могу доказать вам, что во многих вузах сегодня больше членов Республиканской партии Армении, утвержденных сегодняшним правительством, чем членов партии «Гражданский договор» или какой-либо другой партии. Об этом в беседе с журналистами 26 марта в Национальном Собрании заявил депутат фракции «Мой шаг» Ованес Ованнисян.
Комментируя замечания о том, что несмотря на призыв премьер-министра Армении к деполитизации университетов, в попечительские советы вовлекаются члены партии «Гражданский договор», Ованес Ованнисян отметил: «Когда менялись советы высших учебных заведений, было много заявлений о том, что вузы снова политизируются. Откройте списки членов попечительских советов и покажите элементы политизации. Я могу доказать вам, что во многих вузах сегодня больше членов РПА, утвержденных нынешним правительством, чем членов какой-либо другой партии, в том числе партии «Гражданский договор». Включение этих лиц в советы высших учебных заведений не было обусловлено их партийной принадлежностью».
Коснувшись вопроса вовлечения членов партии «Гражданский договор» в попечительские советы вузов, депутат пояснил: «Очень часто люди в правительстве отказывались участвовать в работах советов вузов, так как это не позволяла их рабочая нагрузка. Было сложно убедить людей. Почему убеждали? Потому что, по действующей норме, 25% совета представляют члены правительства, 25% представляют уполномоченные органы, 25%– вуз и 25%– студенты».
Ованес Ованнисян добавил, что, по новому закону «О высшем образовании», эта система изменится, однако не были изменены старые нормы.
«Мы пошли по старому пути, пока новый закон не вступит в силу, и не сформируются новые советы »,- заключил он.