Կալիֆոռնիայի նահանգի Բըրբանք քաղաքում ապրիլի 16-ին կնշեն Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, հաղորդում է Asbarez-ը:
Բըրբանք քաղաքի Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը տեղեկացնում է, որ հայկական երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հարգանքի տուրք կմատուցեն Օսմանյան Թուրքիայում ցեղասպանության զոհ դարձած 1,5 միլիոն հայերի հիշատակին:
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր տարիքի մարդկանց միավորել եւ աջակցել այս միջոցառումը», - ասել է Բըրբանքի Հայկական երիտասարդական ֆեդերացիայի բաժնի քարտուղար Քրիստինա Մկրտչյանը:
Բըրբանք քաղաքի Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը նպաստում է տարածաշրջանում հայ-ամերիկյան համայնքի սոցիալական, տնտեսական, մշակութային եւ քաղաքական իրավունքների զարգացմանը եւ նպաստում է սփյուռքի մասնակցության ընդլայնմանը  տարբեր բնագավառներում, նաեւ պետական քաղաքականության մակարդակով:

Armenian community of the  American city of Burbank, California to commemorate the 104th Anniversary of the Armenian Genocide on April 16, Asbarez reported.
The Armenian National Committee of America – Burbank, noted that  the Armenian Youth Federation Burbank ‘Varak’ Chapter and AYF Junior “Gaidzag” Chapter, the Homenetmen “Sipan” Chapter and the Burbank High School Armenian Club  will pay tribute to the memory of 1.5 million Armenians who became victims of the genocide in Ottoman Turkey.
“The Armenian-American youth recognizes the importance in unifying to promote awareness. For this reason, we urge people of all ages to come together and support this event,” stated Christine Mkrtchyan the secretary of AYF “Varak’ Chapter.
The Armenian National Committee of America – Burbank advances the social, economic, cultural and political rights of the area’s Armenian American community and promotes increased Armenian American civic participation at the grassroots and public policy levels.