Հայաստանն ընդլայնում է իր ներգրավվածությունը ՄԱԿ-ի կողմից արտոնված խաղաղապահ առաքելություններում: Այս մասին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ում անցնող խաղաղապահների համաժողովին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Այսօր Հայաստանի խաղաղապահները մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո Աֆղանստանում եւ Կոսովոյում իրականացվող առաքելություններում»,-ասել է Տոնոյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը մտադիր է նաեւ իր տարածքում խաղաղապահների վերապատրաստման միջազգային կենտրոն հիիմնադրել:
«Մեր գործընկերների, մասնավորապես, ԱՄՆ-ի հետ մենք զարգացնում ենք խաղաղապահների վերապատրաստման ազգային ծրագիրը, որը թույլ կտա մեր զինվորականներին պատշաճ վերապատրաստում անցնել: Մեր նպատակն է միջազգային կենտրոնի հիմնադրումը, որտեղ կարող են սովորել խաղաղապահներ ամբողջ աշխարհից»,-ասել է նա:
Նախարարն առանձին անդրադարձել է Սիրիա առաքելություն ուղարկելու որոշմանը, որը քննադատության է արժանացել մի շարք վերլուծաբանների կողմից. «Սիրիա ուղղված մեր մարդասիրական առաքելությունը բաղկացած է բժիշկներից եւ ականազերծման մասնագետներից: Այն իրականացվում է մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ համագործակցությամբ: Այդ որոշումն ընդունվել է ի պատասխան Սիրիայի եւ այնտեղի հայ համայնքի խնդրանքներին»:

Armenia is expanding its engagement in the UN-authorized peacekeeping missions.
Minister of Defense Davit Tonoyan stated about the abovementioned at the peacekeeping conference being held at the UN headquarters in New York City, the Voice of America Armenian Service reported.
Tonoyan said Armenia’s peacekeepers are participating in the missions being conducted in Afghanistan and Kosovo under the auspices of NATO.
He added that Armenia plans to found an international center for training of peacekeepers, and where peacekeepers from all over the world can study.
Also, the minister reflected on Armenia’s decision to send a mission to Syria. He said their humanitarian mission to Syria comprises doctors and demining specialists. Tonoyan noted that this mission is conducted in cooperation with their Russian partners. The minister added that the decision to send this mission to Syria was made in response to the requests of Syria and of the Armenian community there.