Հայաստանն ընդլայնում է իր ներգրավվածությունը ՄԱԿ-ի կողմից արտոնված խաղաղապահ առաքելություններում: Այս մասին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ում անցնող խաղաղապահների համաժողովին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Այսօր Հայաստանի խաղաղապահները մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո Աֆղանստանում եւ Կոսովոյում իրականացվող առաքելություններում»,-ասել է Տոնոյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը մտադիր է նաեւ իր տարածքում խաղաղապահների վերապատրաստման միջազգային կենտրոն հիիմնադրել:
«Մեր գործընկերների, մասնավորապես, ԱՄՆ-ի հետ մենք զարգացնում ենք խաղաղապահների վերապատրաստման ազգային ծրագիրը, որը թույլ կտա մեր զինվորականներին պատշաճ վերապատրաստում անցնել: Մեր նպատակն է միջազգային կենտրոնի հիմնադրումը, որտեղ կարող են սովորել խաղաղապահներ ամբողջ աշխարհից»,-ասել է նա:
Նախարարն առանձին անդրադարձել է Սիրիա առաքելություն ուղարկելու որոշմանը, որը քննադատության է արժանացել մի շարք վերլուծաբանների կողմից. «Սիրիա ուղղված մեր մարդասիրական առաքելությունը բաղկացած է բժիշկներից եւ ականազերծման մասնագետներից: Այն իրականացվում է մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ համագործակցությամբ: Այդ որոշումն ընդունվել է ի պատասխան Սիրիայի եւ այնտեղի հայ համայնքի խնդրանքներին»:

Армения расширяет свою вовлеченность в миротворческих миссиях ООН. Об этом в ходе форума миротворцев в Нью-Йорке заявил министр обороны Армении Давид Тоноян, сообщает «Голос Америки».
«Сегодня миротворцы Армении участвуют в миссиях, реализуемых под эгидой ООН в Афганистане и Косове», - отметил Тоноян, добавив, что Армения намерена также основать на своей территории международный центр по переподготовке миротворцев.
«Мы с нашими партнерами, в частности, с США, развиваем национальную программу по перепоготовке миротворцев, которая позволит военнослужащим пройти надлежащую переподготовку. Нашей целью является основание международного центра, в котором смогут учиться миротворцы со всего мира», - сказал он.
Министр в отдельности коснулся решения об отправке миссии в Сирию, удостоившейся критики ряда аналитиков.
«Направленная в Сирию наша гуманитарная миссия состоит из врачей и саперов. Она реализуется в сотрудничестве с нашими российскими партнерами. Данное решение было принято в ответ на просьбы местной армянской общины», - сказал он.