Մոսկվայի Կինոյի տանը լեգենդար ռեժիսոր Գեորգի Դանելիային հրաժեշտ են տալիս ազգականները եւ մերձավորները, գործընկերները եւ երկրպագուները, հայտնում է «Սպուտնիկ-Գրուզիան»:
Գործակալությունը նշում է, որ երեքշաբթի ավելի ուշ հուղարկավորությունը տեղի կունենա Մոսկվայի Նովոդեւիչյան գերեզմանատանը:
Դանելիան 88 տարեկանում մահացել է Մոսկվայում: Կինոռեժիսորի կինն ասել է, որ նրա սիրտը կանգ է առել:
Մեծ ռեժիսորի մահվան կապակցությամբ ցավակցություններ են հայտնել Վրաստանի եւ Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարությունը, արվեստի հայտնի գործիչներ, այդ թվում՝ նրանք, ովքեր անձնական փորձով գիտեն, թե ինչ էր նշանակում նման մեծության աստղի հետ աշխատելը:
Կինոռեժիսոր Գեորգի Դանելիայի առավել հայտնի աշխատանքներից են՝ «Մի՛ վշտացիր», «Ես քայլում եմ Մոսկվայով», «Հաջողության ջենթլմենները», «Աֆոնյա», «Միմինո» եւ «Կին-ձա-ձա» ֆիլմերը:

Родные и близкие, коллеги и поклонники прощаются с легендарным режиссером Георгием Данелия в московском Доме кино, сообщает Sputnik-Грузия
Как отмечает агентство, позже, во вторник на Новодевичьем кладбище в Москве состоятся похороны.
Данелия скончался в Москве в возрасте 88 лет. Как сказала супруга кинорежиссера, у него остановилось сердце.
Соболезнования в связи с кончиной великого режиссера выразило высшее руководство Грузии и России, а также знаменитые деятели искусства, в том числе те, кто на личном опыте знает, каково было работать со звездой такого масштаба.
Георгий Данелия – российский и грузинский кинорежиссер и сценарист. Наиболее известными его работами являются фильмы «Не горюй!», «Я шагаю по Москве», «Джентльмены удачи», «Афоня», «Мимино» и «Кин-дза-дза!».