Պետք է բարձրագույն դատական խորհուրդը գործի էֆեկտիվ, Արդարադատության նախարարությունը, լրատվամիջոցները գործեն էֆեկտիվ, ՀԿ-ները իրենց վերահսկողական գործառույթները իրականացնեն լիարժեք: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 15-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես կարելի է հասնել դատական իշխանության իրական բարեփոխմանը:
Դիտարկմանը, որ որոշ փրձագետները նշում են, որ երբ վարչապետն ազատ է թողնում դատական համակարգը, որեւէ ազդեցություն չի լինում, դա կարող է ամենաթողության բերել, վարչապետն արձագանքեց. «Ես հույս ունեմ, որ բոլորս համոզված եք, որ եթե գնանք այդ ճանապարհով, դատավորների ցուցակը գրեն, ես դիմացը պլյուս-մինուս դնելով գնամ, մենք նորից կհայտնվենք նույն կոտրած տաշտակի առջեւ»:
Ինչ վերաբերում է ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հայտարարությանը, թե դատական համակարգում ջեբկիրներ կան, որոնք պետք է ջրի երես դուրս կգան, Փաշինյանն ասաց. «Դուրս են գալիս, երկու շաբաթ առաջ չի՞ դատավոր ձերբակալվել կաշառքի մեղադրանքով»:

Высший судебный совет должен работать эффективно, эффективно должны работать и Минюст, СМИ, а общественные организации должны полноценно осуществлять свои функции по надзору. Об этом заявил в беседе с журналистами 15 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, как можно достичь реальной реформы судебной власти в стране.
На замечание о том, что, по словам некоторых экспертов, когда премьер оставляет судебную систему  свободной, то никакого воздействия не бывает, но это может привести к вседозволенности, Пашинян заявил: «Надеюсь, что мы все уверены в том, что если пойдем этим путем, напишем список судей, а я напротив имен буду ставить плюсы-минусы, то вновь окажемся у разбитого корыта».
Что касается заявления главы ВСС Гагика Арутюняна о том, что в судебной системе есть карманники, которых надо вывести на чистую воду, то глава кабмина ответил: «Уже выводят. Разве не две недели назад был задержан судья за взятку?».