ԱՄՆ-ի գլխավոր դատախազ Ուիլյամ Բարը ներկայացրել է «Ռռուսական գործի» հետաքննության արդյունքներով հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի զեկույցի ամբողջական տեքստը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Բարը խոստովանել է, որ ռուս գործակալները միջամտել են 2016-ին ԱՄՆ նախագահի ընտրություններին, սակայն մանրամասնել, որ այդ մարդիկ կապված չեն եղել ոչ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, ոչ նրա շտաբի հետ:
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ Մյուլլերը որեւէ ապացույց չի գտել, որ Թրամփի նախընտրական շտաբի հետ կապված որեւէ մեկը Ռուսաստանի կառավարության կամ ինտերնետային հետազոտությունների ռուսական գործակալության հետ պայմանավորվածություններ է ունեցել կամ նրանց հետ համակարգել է իր գործողությունները:
Գլխավոր դատախազը հայտարարել է, որ նա եւ Ռոդ Ռոզենսթայնը համաձայն չեն արդարադատության խոչընդոտման մասին Մյուլլերի եզրակացությունների հետ:
Նա նշել է, որ Մյուլլերի զեկույցը հաստատում է այն փաստը, որ Ռուսաստանի կառավարությունը ձգտել է միջամտել 2016 ընտրություններին:
Բարը նշել է, որ Մյուլլերը չի հայտնաբերել, որ որեւէ մեկը ապօրինի կերպով տարածել է էլեկտրոնային նամակներ, որոնք համակարգչային խափանման արդյունքում հրապարակային  են դարձել:
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ Մյուլլերի զեկույցը պատմում է տասը դրվագների մասին, որոնք կապ ունեն Թրամփի հետ եւ դիտարկում է այն հարցը, թե արդյոք կարելի է դրանք որակել որպես խոչընդոտ արդարադատությանը:
Բարի խոսքով, նա դիտարկել է  Թրամփի գործողությունների վերաբերյալ հատուկ դատախազի զեկույցում առկա մանրամասները: Գլխավոր դատախազը նշել է, որ նախագահ Թրամփը զայրացած  եւ մտահոգված էր հետաքննությամբ` կարծելով, որ այն առաջացել է տեղեկատվության անօրինական արտահոսքից:
Բարը արձանագրել է, որ Սպիտակ տունը ողջ ծավալով համագործակցել է Մյուլերի գլխավորությամբ անցկացվող հետաքննության հետ:
Բարը նշել է, որ մինչեւ հրապարակումը զեկույցի խմբագրված տեքստի հետ ծանոթանալու հնարավորությունը տրվել է նախագահի անձնական իրավաբանին:

Генпрокурор  США Уильям Барр представил полный текст доклада спецпрокурора Роберта Мюллера по итогам расследования «российского дела», передает «Голос Америки».
Барр признал, что российские агенты вмешивались в выборы американского президента в 2016 году, однако при этом уточнил, что эти люди не были связаны ни с президентом США Дональдом Трампом, ни с его штабом.
Генпрокурор заявил, что Мюллер не обнаружил свидетельств того, что кто-либо, связанный с предвыборным штабом Трампа, вступал в сговор с российским правительством или российским Агентством интернет-исследований или координировал с ними свои действия.
Генпрокурор заявил, что он и Род Розенстайн несогласны с некоторыми выводами Мюллера по поводу воспрепятствования правосудию.
Он отметил, что доклад Мюллера подтверждает тот факт, что российское правительство стремилось вмешаться в выборы 2016 года.
Генпрокурор подчеркнул, что спецпрокурор не нашел свидетельств того, что кто-либо из граждан США вступил в сговор с российским правительствои или координировал свои действия с Москвой.
Барр заявил, что Мюллер не обнаружил, что кто-либо незаконно распространял электронные письма, ставшие достоянием гласности в результате взлома компьютерных систем.
Как отметил генпрокурор, доклад Мюллера сообщает о десяти эпизодах, к которым имеет отношение Трамп, и рассматривает вопрос, можно ли квалифицировать их как воспрепятствование правосудию.
По словам Барра, он рассмотрел содержащиеся в докладе спецпрокурора детали, касающиеся действий Трампа и опредедяющие, имело место воспрепятствование правосудию. Генпрокурор отметил, что президент Трамп был огорчен и разгневан расследованием, полагая, что оно вызвано незаконными утечками информации.
Барр констатировал, что Белый дом в полном объеме сотрудничал с расследованием, проходившим под руководством Мюллера.
Глава Минюста заявил, что купюры в докладе Мюллера сделаны по большей части для того, чтобы не повредить решению вопросов, рассмотрение которых пока не завершено. Он также подчеркнул, что никто за пределами Минюста не оказывал помощи в редактировании доклада.
Барр сообщил, что возможность ознакомиться с отредактированным текстом доклада до его публикации была предоставлена личному юристу президента.
По его словам, текст доклада с меньшими купюрами будет предоставлен для ознакомления группе конгрессменов, представляющих обе партии.