Հիասթափված եմ «Լուսավոր Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանից եւ նրա հայտարարությունից ընդդիմադիր խորհրդարանականների ավտոմեքենաները խորհրդարան մտնելիս ստուգելու հայտարարության վերաբերյալ։ Այս մասին մայիսի 13-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի ավանդական ճեպազրույցներում ասել է խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նա, մասնավորապես, ասել է, որ տեսել է Մարությանի գրառումը։
«Եթե նա ինձ հարցներ, ես նրան կասեի, որ իմ դիպլոմատը նույնպես ստուգվել է։ Այսինքն, ըստ էության, այդ ամենը ոչ մի կապ չունի պատգամավորների ընդդիմադիր լինելու հետ։ Անվտանգության ապահովման ռեժիմը գործում է միանման բոլորի համար»,- ասել է Ռուբինյանը։
Իր հերթին, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ասել է, որ ստուգումներն անցկացվում են բոլորի հանդեպ հավասար, ինչպես ընդդիմադիր, այնպես էլ ոչ ընդդիմադիր պատգամավորների համար, բայց եւ ավելացրել է, որ անվտանգության միջոցները պայուսակների, ուսապարկերի եւ դիպլոմատների առումով անցնում են բոլոր սահմանները։
«Կարծում եմ, որ այս հարցում անվտանգության ծառայությունը փոքր-ինչ անցել է թույլատրվածի շրջանակները։ Ես նրանց զգուշացրել եմ, որ պայուսակների ստուգումը մի փոքր այլ ռեժիմ է, եւ նրանք ինձ հասկացան, որ գործող ռեժիմը վերանայման կարիք ունի»,- ընդգծել է Քոչարյանը։
Ավելի վաղ մամուլում հայտնվել էր տեղեկություն այն մասին, որ ընդդիմադիր պատգամավորների ստուգման կարգը Ազգային ժողով մտնելիս խստացվել է։

Я разочарован главой парламентской фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукяном и его заявлением по поводу ужесточения проверок автомобилей оппозиционных депутатов при въезде на территорию Национального Собрания. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании Армении 13 мая заявил председатель постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям Рубен Рубинян.
Депутат, в частности сообщил, что видел запись Марукяна.
«Если бы он меня спросил, то я бы ему сообщил, что мой дипломат также подвергся проверке. То есть, по сути, все это не имеет никакого отношения с оппозиционностью ряда депутатов. Режим обеспечения безопасности действует одинаково для всех», - пояснил Рубинян.
В свою очередь, председатель постоянной парламентской Комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян согласился с тем, что проверки проводятся одинаково в отношении как оппозиционных, так и не оппозиционных депутатов, однако, при этом добавил, что меры безопасности в плане проверок сумок, рюкзаков, и дипломатов переходят все границы.
«Думаю, что в данном вопросе служба безопасности несколько перешла рамки дозволенного. Я их предупреждал, что проверка сумок – это несколько иной режим, и они меня поняли, что действующий режим нуждается в пересмотре», - подчеркнул Кочарян.
Ранее в прессе появились сообщения о том, что порядок проверки оппозиционных депутатов при входе в Национальное Собрание Армении был ужесточен.