Իրաքում Թեհրանի աջակցությունը վայելող աշխարհազորայինները հրթիռներ են տեղակայում այն տարածքներում, որտեղից կարելի է խոցել ամերիկացի զինվորականների տեղակայման բազաները: Ամերիկյան հետախուզության հենց այս տեղեկություններն են դարձել ԱՄՆ-ի եւ Իրանի միջեւ լարվածության վերջին թեժացման եւ Մերձավոր Արեւելք ավիակիր ու ռմբակոծիչներ ուղարկելու Վաշինգտոնի որոշման պատճառը, հայտնում է Washingtom Times-ը՝ վկայակոչելով հետախուզությունում աղբյուրներին:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ մայիսի սկզբին պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի Իրաք անսպասելի ուղեւորությունը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ հետախուզությունը տվյալներ է հայտնաբերել՝ կապված Իրաքում աշխարհազորայինների կողմից հրթիռների տեղաշարժման հետ, որոնց Իրանն աջակցում է:
Մայիսի 7-ին Բաղդադ կատարած անսպասելի այցի ժամանակ Պոմպեոն իրաքցի բարձրաստիճան զինվորական պաշտոնյաներին ասել է, որ Իրաքի ուժերը պետք է վրահսկեն աշխարհազորայիններին: Reuters-ը, վկայակոչելով իրաքյան 2 աղբյուրի, հայտնել էր, որ պետքարտուղարը նախազգուշացրել է, որ Վաշինգտոնը ուժով կպատասխանի, եթե աշխարհազորայինները չձերբակալվեն:
«Ամերիկացիների ուղերձը հասկանալի էր: Նրանք ցանկանում էին երաշխիքներ ստանալ, որ Իրաքը կկանգնեցի այդ խմբերին, որոնք սպառնում են ԱՄՆ շահերին»,- ասել է իրաքցի բարձրաստիճան զինվորական աղբյուրը, որը լավատեղյակ էր Պոմպեոյի այցին: «Նրանք ասացին, որ եթե ԱՄՆ-ն իրաքյան հողում հարձակման ենթարկվի, ինքնապաշտպանության համար միջոցներ կձեռնարկեն առանց Բաղդադի հետ համակարգելու»:

Поддерживаемые Тегераном ополченцы в Ираке дислоцируют ракеты на территориях, откуда можно поразить базы, где размещены американские военные. Именно эти данные американской разведки стали причиной последней эскалации напряжения между США и Ираном, и решением Вашингтона направить на Ближний Восток авианосец и бомбардировщики, пишет Washingtom Times со ссылкой на источники в разведке.
Согласно источнику, неожиданная поездка госсекретаря Майка Помпео в Ирак в начале мая произошла после того, как разведка США обнаружила данные, связанные с передвижением ракет в Ираке со стороны ополченцев, которых поддерживает Иран.
Помпео заявил высокопоставленным иракским военным чиновникам во время внезапного визита в Багдад 7 мая, что иракским силам необходимо контролировать ополченцев, поддерживаемых Ираном. Как сообщает Reuters со ссылкой на два иракских источника, госсекретарь предупредил, что Вашингтон ответит силой, если ополченцы не будут задержаны.
«Мессидж от американцев было ясным. Они хотели получить гарантии того, что Ирак остановит эти группы, угрожающие интересам США», - заявил высокопоставленный иракский военный источник, осведомленный о поездке Помпео. «Они сказали, что если США подвергнутся нападению на иракской земле, они предпримут меры для самообороны без координации с Багдадом».