Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է Ռուսաստանի հետ Ս-500 զենիթահրթիռային համալիրներ համատեղ արտադրելու ծրագրերի մասին NTV- եթերում, հաղորդում է Լենտա.Ռու-ն:
Նրա խոսքով՝ Մոսկվայից Ս-400 համակարգերի ձեռքբերումից հետո «խոսքը կվերաբերի նաեւ Ս-500-ին, այդ թվում՝ դրա համատեղ արտադրությանը»: Նա ընդգծել է, որ Ս-400-ի շուրջ գործարքն ավարտված է: Դրանց մատակարարումը, համաձայն պայմանագրի, կսկսվի 2019 թվականի հուլիսին կամ ավելի վաղ: Էրդողանը նշել է, որ Ռուսաստանն առաջարկել է Թուրքիային «շատ շահավետ պայմաններ»:
Ապրիլին ԱՄՆ-ը վերջագիր էր ներկայացրել Թուրքիային. եթե Անկարան չհրաժարվի ռուսական 3ՊԿ ձեռքբերելուց, ապա Վաշինգտոնը չի մատակարարի նրան հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչներ: ԱՄՆ-ում եւ ՆԱՏՕ-ի մյուս երկրներում մտահոգվում են, որ եթե Անկարան իր սպառազինման կազմում ունենա ե′ւ Ս-400, ե′ւ F-35, ապա ռուսական համակարգերի ռադարները կկարողանան հետեւել եւ վերահսկել ամերիկյան կործանիչներին:
Անկարային Ս-400-ի չորս համալիրներ մատակարարելու մասին համաձայնագիրը կնքվել է 2017 թվականի սեպտեմբերին: Պայմանագրի արժեքը կազմել է 2.5 մլն դոլար, սակայն այդ արժեքի կեսը մարվելու է ռուսական վարկի միջոցով:
2019 թվականի հունվարին հաղորդվել էր, որ «Ալմազ-Անթեյը» մշակում է Ս-500 «Պրոմեթեյ» հակաօդային պաշտպանության հեռանկարային համակարգը: Այն Ս-300-ի եւ Ս-400-ի պարագայում կիրառվող ՌԼՍ 96Լ6Ե-ի լրամշակված տարբերակն է: Ռուս զինծառայողները կստանան նոր Ս-500 համալիրները 2020 թվականին:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил о планах совместного с Россией производства зенитно-ракетных комплексов (ЗРК) С-500. Об этом он сообщил в эфире NTV, передает Лента.Ру.
По его словам, после закупок систем С-400 у Москвы «речь пойдет и о С-500, в том числе их совместном производстве». Он подчеркнул, что сделка по С-400 завершена. Их поставка, согласно договору, начнется в июле 2019-го или в более ранний срок. Эрдоган отметил, что Россия предложила Турции «очень выгодные условия».
В апреле США поставили Турции ультиматум: если Анкара не откажется от приобретения российских ЗРК, то Вашингтон не будет поставлять ей истребители пятого поколения F-35. В США и других странах НАТО опасаются, что если у Анкары на вооружении будут и С-400, и F-35, то радары российских систем научатся вычислять и отслеживать американские истребители.
Соглашение о поставке Анкаре четырех дивизионов С-400 было достигнуто в сентябре 2017 года. Стоимость контракта составляет 2,5 миллиарда долларов, но половину этой суммы покроет российский кредит.
В январе 2019-го сообщалось, что «Алмаз-Антей» завершает разработку перспективной системы противовоздушной обороны С-500 «Прометей». Комплекс является развитием РЛС 96Л6Е, применяемой в С-300 и С-400. Российские военные должны получить С-500 в 2020 году.