ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի դատարանը ժամանակավոր արգելք է սահմանել Մեքսիկայի հետ սահմանին պատի կառուցման համար, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով դատավոր Հեյվուդ Ջիլիամին:
Դատավորի խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի կարող բյուջեի հաշվին Մեքսիկայի հետ սահմանին պատ կառուցել, քանի որ այդ գործողությունները հակասում են իշխանության իրավասությունների տարանջատման սկզբունքներին:
Այսպիսով, Պենտագոնի կողմից տրամադրած 1 մլրդ դոլարը չի կարող օգտագործվել Մեքսիկայի և Տեխաս նահանգի սահմանին 91 կմ պատի կառուման համար, հաղորդում է «Գազետա»-ն:

California State Court imposed a temporary ban on the construction of the wall on the border with Mexico, AP reported
According to the judge, the US leader Donald Trump cannot build a wall for budget funds, since these actions are contrary to the principles of the separation of powers.
Thus, the $ 1 billion allocated by the Pentagon in March 2019 from the defense budget totaling $ 6.7 billion cannot be used to build a 91-kilometer section of the wall on the border between Mexico and the state of Texas.