Եվրախորհրդարանը իսպանացի բոլոր պատգամավորներին զրկել է նախնական հավատարմագրումից։ Դա կարող է կապված լինել Կատալոնիայի տարածաշրջանային վարչակազմի նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնի եւ նրա զինակից Թոնի Կոմինի կարգավիճակի անորոշության հետ, որոնք ընտրվել են Եվրախորհրդարանում «Ազատները Եվրոպայի համար» միության ցուցակներով, տեղեկացնում է DW-ն՝ հղում կատարելով AFP-ին։
Պուչդեմոնի փաստաբան Սիմոն Բեքաերտի խոսքով՝ չորեքշաբթի կատալոնացի երկու քաղաքական գործիչներին թույլ չեն տվել մտնել Եվրախորհրդարանի շենք, նրանց չեն հավատարմագրել այն պատրվակով, որ Բրյուսելը դեռ չունի մանդատներ ստացած իսպանացի պատգամավորների պաշտոնական ցուցակը։
Ընդ որում՝ Իսպանիայի մյուս խորհրդարանականները արդեն հավատարմագրվել են Եվրախորհրդարանում, ընդգծում է Բեքաերթը՝ այս որոշումն անվանելով «կամայական եւ խտրական»։
Արդյունքում՝ Եվրախորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին չեղարկել է իսպանացի բոլոր պատգամավորների հավատարմագրերը։
Տայանին ասել է, որ չի ցանկանում միջամտել ազգային ընտրական գործընթացին։ Ներկայում Կատալոնիայի նախկին ղեկավար Պուչդեմոնն ապրում է Բելգիայում, քանի որ Իսպանիայում նրան ձերբակալելու որոշում է կայացվել խռովություն կազմակերպելու համար։ 2017-ի հոկտեմբերի վիճելի հանրաքվեից հետո քաղաքական գործիչը հռչակել էր իսպանական նահանգի անկախությունը Մադրիդից։
Իսպանական օրենսդրությամբ՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները մանդատի գործողությունն սկսելուց առաջ պետք է Սահմանադրությամբ երդվեն Մադրիդում։ Այդ դեպքում Պուչդեմոնին սպառնում են ձերբակալություն եւ դատավարություն։

Европейский парламент лишил предварительной аккредитации всех новоизбранных депутатов от Испании. Это может быть связано с неясностью статуса экс-главы региональной администрации Каталонии Карлеса Пучдемона и его соратника Тони Комина, прошедших в Европарламент по спискам союза «Свободные за Европу», сообщает DW со ссылкой на AFP.
По данным адвоката Пучдемона Симона Бекаерта, в среду обоих каталонских политиков не пропустили в здание Европарламента, им было отказано в получении предварительной аккредитации под предлогом того, что Брюссель еще не располагает официальным списком испанских депутатов, получивших мандаты.
При этом остальные парламентарии из Испании уже получили аккредитацию в Европарламенте, подчеркивает Бекаерт, называя подобное решение «произвольным и дискриминирующим».
В итоге председатель Европарламента Антонио Таяни отменил аккредитацию для всех испанских депутатов по причине того, что официальные результаты выборов Европарламента в Испании еще не были опубликованы.
В обращении к трем прочим испанским партиям, которые направили своих представителей в Брюссель, Таяни указал, что никоим образом не хочет вмешиваться в национальный избирательный процесс.
В настоящее время бывший глава Каталонии Пучдемон живет в Бельгии, поскольку в Испании на него выдан ордер на арест за организацию мятежа. После спорного референдума в октябре 2017 года политик провозгласил независимость испанской провинции от Мадрида.
По испанскому законодательству депутаты Европарламента перед началом действия мандата должны принести клятву на конституции страны в Мадриде. В таком случае Пучдемону грозят задержание и судебный процесс.