Չինաստանի ոստիկանությունը փրկել է ավելի քան 1100 կնոջ Հարավային Ասիայի երկրներից, որոնք դարձել էին սեռական թրաֆիքինգի զոհ, հաղորդում է Reuters-ը:
Կանանց փրկությանն ուղղված գործողություններն անցկացվել էին Հարավային Ասիայի երկրների հետ համատեղ: Նշվում է, որ կանանց հիմնականում վաճառել էին որպես հարսնացուների: Փրկել էին նաեւ 17 երեխայի:
Նշվում է, որ Չինաստանում «ընտանիքում 1 երեխայի քաղաքականությամբ» առաջացած սեռային դիսբալանսի հետեւանքով երկրում մնացել են որդեծնության տարիքի փոքրաթիվ կանայք, իսկ տղամարդկանց թիվը գերակշռում է:
Ըստ ՄԱԿ-ի տվյալների՝ Չինաստանում աճել է կանանց հոսքը, մասնավորապես, Հարավային Ասիայի այնպիսի երկրների աղքատ ընտանիքներից, ինչպիսիք են Մյանման եւ Կամբոջան:
Ըստ Կամբոջայի տվյալների՝ 2016 թվականի դրությամբ շուրջ 7000 կին բնակվում է Չինաստանում՝ ամուսնանալով իրենց կամքին հակառակ: Այդ առնչությամբ Կամբոջան խնդրել է Պեկինին խստացնել մուտքի արտոնագրի ստացումը Կամբոջայի չամուսնացած կին քաղաքացիների համար:

Полиция Китая спасла более 1 100 женщин из стран Южной Азии, ставших жертвами сексуального трафикинга, сообщает Reuters
Операция по спасению женщин была проведена совместно со странами Южной Азии. Отмечается, что, в основном, женщины были проданы, как невесты. Среди спасенных было также 17 детей.
Отмечается, что вследствие полового дисбаланса в Китае, вызванного политикой «одного ребенка» в семье, в стране осталось слишком мало женщин детородного возраста, и количество мужчин превалирует.
Согласно данным ООН, в Китае возрос приток женщин, в особенности, из бедных семей из таких стран Южной азии, как Мьянма и Камбоджа.
Согласно данным Камбоджи, по состоянию на 2016 год, около 7000 женщин живут в Китае, выйдя замуж против собственной воли. В связи с этим Камбоджа попросила Пекин ужесточить правила получения виз для незамужних гражданок Камбоджи.