Նիդերլանցի նկարիչ Յան վան Հեյսումի «Ծաղիկներով ծաղկամանը» գեղանկարը 75 տարի առաջ իր տիկնոջ համար Իտալիայից գողացել էր գերմանացի կապրալ Ուֆիցին, ասվում է թանգարանի հաղորդագրության մեջ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Իտալական կողմին նատյուրմորտն անձամբ փոխանցել էր Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հեյկո Մաասը Պալացո Փիթիիում կայացած արարողության ընթացքում, որին մասնակցել են նաեւ Իտալիայի մշակույթի եւ ԱԳ նախարարները, ինչպես նաեւ պատկերասրահի ղեկավարությունը:
18-րդ դարի սկզբի հոլանդացի նկարչի կտավը պահպանվում է Պալացո Փիթիի հավաքածուում 1824 թվականից ի վեր: Նրա պատկերասրահում 47*35 սմ չափերով ոչ մեծ կտավը գտնվում էր մինչեւ 1940 թվականը, երբ պալատը տարհանվել էր: Փայտե արկղի մեջ ուրիշ գեղանկարների հետ գողացված նկարը տեղափոխվում էր Մեդիչի առանձնատուն Պոջո-ա-Կայանո քաղաքում: Այլ ստեղծագործությունների հետ մեկտեղ երեք տարի անց կտավը հայտնվել էր գերմանացի զինվորականների մոտ, որոնք Իտալիայից հետ նահանջելուց հետո կտավը պատրաստվում էին տեղափոխել Գերմանիա: Այդ ժամանակ՝ 1944 թվականի հուլիսին, արկղը բացել էին, եւ ինչ-որ գերմանացի կապրալ ստացել էր նկարն ու նվիրել այն իր տիկնոջը:
Գեղանկարի գտնվելու վայրը հայտնի չէր մինչեւ 1989 թվականը, երբ գերմանական ընտանիքը, որը պահպանում էր կտավը, դիմել էր Մյունխենի Պինակոտեկ դրա ծագման եւ արժեքի մասին տեղեկատվություն ստանալու համար:
Իտալիայի մշակույթի եւ մշակութային ժառանգության նախարար Ալբերտո Բոնիսոլին անվանել է այդ կտավի վերադարձն Իտալիային «մշակութային դիվանագիտության հաղթանակ», իսկ ներկայումս՝ պատմական իրադարձություն:

Картина «Ваза с цветами» нидерландского художника Яна ван Хёйсума, которую из Италии 75 лет назад для своей жены украл унтер-офицер отступавших немецких войск, вернулись во флорентийскую Галерею Уффици, говорится в сообщении музея, передает РИА Новости
Натюрморт итальянской стороне лично передал глава МИД ФРГ Хейко Маас в ходе церемонии в Палаццо Питти, на которой присутствовали министры культуры и иностранных дел Италии, руководство Галереи Уффици и командующий корпуса карабинеров страны, принявших участие в возвращении «Вазы» во Флоренцию.
Картина голландского мастера начала 18 века хранилась в коллекции Палаццо Питти с 1824 года. В его Палатинской галерее небольшой холст размером 47 на 35 сантиметров находился до 1940 года, когда дворец был эвакуирован. В деревянном ящике вместе с другими картинами ее перевезли на виллу Медичи в город Поджо-а-Каяно. Спустя три года она в числе других произведений попала в руки немецких военных. Когда они приступили к отводу войск из Италии, картины подготовили к отправке к Германию. Тогда в июле 1944 году ящик был вскрыт, и некий немецкий капрал заполучил картину и отправил ее в подарок своей жене в Германию.
В Германии о местонахождении картины было ничего не известно до ноября 1989 года, когда немецкая семья, владевшая полотном, обратилась в мюнхенскую Старую Пинакотеку за информацией о ее происхождении и стоимости.
Министр культуры и культурного наследия Италии Альберто Бонисоли назвал возвращение картины в Италию «победой культурной дипломатии», а сегодняшний день - историческим.
В январе директор Галереи Уффици Эйке Шмидт обратился к властям Германии с требованием вернуть картину. Полгода на месте «Вазы с цветами» в Палаццо Питти висела ее черно-белая фотография с пометкой «украдена» на итальянском, английском и немецком языках.