Վրացական վարկանիշային «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի նոր գլխավոր տնօրեն Պաատա Սալիան հավաստիացրել է, որ ոչ մեկին չի պատրաստվում ազատել աշխատանքից, այդ թվում եւ «Պոստսկրիպտում» ծրագրի սկանդալային հաղորդավար Գեորգի Գաբունիային, տեղեկացնում է Sputnik-Գրուզիան։
Մոտ երկու շաբաթ առաջ «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքը հայտնվեց հասարակության ուշադրության կենտրոնում եւ նոր լարվածություն առաջացրեց Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում այն բանից հետո, երբ Գաբունիան իր հեղինակային ծրագրում խիստ անվայելուչ էր արտահայտվել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու նրա ծնողների հասցեին՝ օգտագործելով անցենզուր բառապաշար։
«Այս դեպքում ես ոչ հակառակորդ եմ, ոչ կողմնակից (Գաբունիայի աշխատելուն «Ռուսթավի 2»-ում- խմբ.)։ Ես արդեն ասել եւ ներկայացրել եմ դիրքորոշումս, որ բոլորը մնում են իրենց տեղերում։ Կիբար Խալվաշիի («Ռուսթավի 2»-ի նոր սեփականատիրոջ) դիրքորոշումն այն էր, որ բոլորը մնում են իրենց տեղերում։ Դա վերաբերում էր բոլորին, բացի Նիկա Գվարամիայից (այժմ՝ նախկին գլխավոր տնօրեն- խմբ.)։ Մնացածն արդեն կախված է նրանցից»,- ասել է Սալիան Palitra TV-ի եթերում։
Այն բանից հետո, երբ «Պոստսկրիպտումի» հուլիսի 7-ի սկանդալային թողարկումը ցնցեց տառացիորեն ամբողջ վրացական հասարակությունը եւ բողոքի նոր ալիք առաջացրեց Վրաստանում, ղեկավարությունը Գաբունիային հեռացրեց աշխատանքից երկու ամսով։
Սալիայի խոսքով՝ ինքը՝ Գաբունիան, ուրախ չէր տեսնել նրան։
Պաատա Սալիան արդեն երկրորդ օրն է՝ զբաղեցնում է «Ռուսթավի 2»-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը եւ ակտիվորեն հանդիպումներ է ունենում հեռուստաալիքի աշխատակիցների հետ։ Դեռեւս հինգշաբթի նա ասել է, որ ալիքի խմբագրական քաղաքականությունը չի փոխվի եւ ոչ ոք չի ազատվի։
«Ռուսաթավի 2»-ն փոխել է սեփականատերերին եւ ղեկավարին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումից հետո։
ՄԻԵԴ-ը ավելի վաղ անհիմն էր համարել «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի իրավաբանների եւ սեփականատերերի բոլոր պահանջները վրացական իրավադատության հանդեպ։ Նրանք ՄԻԵԴ-ում դժգոհել էին այն բանից հետո, երբ Վրաստանի Գերագույն դատարանը 2017-ի մարտին ուժի մեջ էր թողել երկու ստորադաս ատյանների դատարանների որոշումները հեռուստաընկերությունը նրա նախկին սեփականատիրոջը՝ Կիբար Խալվաշիին ու նրա «Համայնապատկեր» ընկերությանը հանձնելու մասին։

Новый генеральный директор рейтингового грузинского телеканала «Рустави 2» Паата Салия заверил всех, что никого не собирается увольнять, в том числе и скандально известного ведущего программы «Постскриптум» Георгия Габуния, сообщает Sputnik-Грузия
Около двух недель назад телеканал «Рустави 2» оказался в центре внимания общественности и вызвал новый виток напряженности в отношениях с Россией после того, как Габуния в своей авторской программе в крайне грязной форме оскорбил президента РФ Владимира Путина и его покойных родителей, используя нецензурную лексику.
«В этом случае я не являюсь ни противником, ни сторонником (работы Габуния на «Рустави 2» - ред.). Я уже сказал и зафиксировал позицию, что все остаются на своих местах. Позицией Кибара Халваши (нового владельца «Рустави 2»- ред.) было то, что все остаются на своих местах. Это касалось всех, кроме Ники Гварамия (ныне бывший гендиректор - ред.). Остальное уже зависит от них», - сказал Салия в эфире Palitra TV.
После того, как скандальный выпуск «Постскриптума» от 7 июля шокировал буквально все грузинское общество и спровоцировал новую волну протестов в Грузии, руководство отстранило Габуния от работы на два месяца.
По словам Салия, сам Габуния не был рад увидеть его.
Паата Салия уже второй день занимает пост генерального директора «Рустави 2» и активно проводит встречи с сотрудниками телеканала. Еще в четверг он сказал, что редакционная политика канала не изменится и никто из сотрудников не будет уволен.
«Рустави 2» сменил владельцев и руководителя вскоре после решения Европейского суда по правам человека.
ЕСПЧ ранее признал необоснованными все претензии юристов телекомпании «Рустави 2» и ее владельцев к грузинскому судопроизводству. Они пожаловались в ЕСПЧ после того, как Верховный суд Грузии в марте 2017 года оставил в силе решения судов двух нижестоящих инстанций о передаче телекомпании ее бывшему владельцу Кибару Халваши и его компании «Панорама».