Հնդկական ստենդ-ափ քոմեդիի ծագող աստղ Մանջունաթ Նայդուն մահացել է հենց բեմի վրա Դուբայում ելույթի ժամանակ, հաղորդում է Gulf News-ը:
Դեպքը տեղի է ունեցել ուրբաթ Clavichord Signature հյուրանցում:
Նշվում է, որ ներկայացման ժամանակ 15 րոպե շարունակ երգիծաբանը բողոքել է անհարմարություններից: Հանկարծակի նա սկսել է շնչահեղձ լինել եւ նստել է աթոռին: Հանդիսատեսը կարծել է, որ արտիստի արտասովոր վարքագիծը նրա ելույթի մասն է: Սակայն մի քանի րոպե անց նա ընկել է բեմի վրա 80 մարդու աչքի առաջ:
Դեպքի վայր ժամանած բժիշկները ներարկել են նրան ադրենալին եւ տարել հիվանդանոց, սակայն երգիծաբանը մահացել է սրտի կաթվածից:

The incident took place on Friday, July 19 at Clavichord, Signature Hotel, Dubai.
The performer, originally from Chennai, passed away from a reported cardiac arrest. An eye witness who was present at the Racy Desis show told Gulf News they were shocked by the incident.
"I was sitting in the front row at the show and Manjunath was the last performer of the night," PR manager Sana Topiwala told Gulf News. "The show kicked off around 9.30pm and Manjunath came on around 11.20pm."
According to Topiwala, 15 minutes into his act, Naidu started complaining about growing anxiety.
"He suddenly started to pant and sat down on the bench to catch his breath," Topiwala continued. "Few minutes in, he suddenly collapsed and fell to the ground in front of an audience of 80 people."