Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի իշխող դաշինքը, որում ներառված է Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունը (ԼԴԿ) եւ դրա դաշնակից «Կոմեյտո» կուսակցությունը, կպահպանի մեծամասնությունը Խորհրդականների պալատում (խորհրդարանի վերին պալատ) կիրակի ընթացող ընտրությունների արդյունքում: Այդ մասին վկայում են էքզիթ փոլերի տվյալները, որոնք ստացվել էին հանրային հեռուստատեսության կողմից, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Նշվում է, որ իշխող դաշինքը միանշանակ կստանա առնվազն 67 լրացուցիչ մանդատ խորհրդարանի վերին պալատում, ինչը հնարավորություն կտա պահպանել մեծամասնությունը:
Ընդ որում՝ էքզիթ փոլի տվյալները չեն բացառում, որ ԼԴԿ-ն ու «Կոմեյտո»-ն կարող են սեփական ուժերով ստանալ լրացուցիչ 85 մանդատ, ինչը թույլ կտա իշխող դաշինքին ձեւավորել այսպես կոչված սահմանադրական մեծամասնություն, որն իր հերթին հնարավորություն կընձեռի իրականացնել երկրի գործող սահմանադրության ռեֆորմը:

Правящий блок премьер-министра Японии Синдзо Абэ, в который входит Либерально-демократическая партия (ЛДП) и ее союзник партия «Комэйто», сохранит большинство в Палате советников (верхней палате парламента) по итогам прошедших в воскресенье выборов. Об этом свидетельствуют данные экзитпола, проведенного японским общественным телевидением, сообщает ТАСС.
Отмечается, что правящий блок точно получит по крайней мере 67 дополнительных мест в верхней палате парламента, что позволит ему удержать большинство.
При этом данные экзитпола не исключают, что ЛДП и «Комэйто» могут собственными силами получить 85 дополнительных мест, что позволит правящему блоку сформировать так называемое конституционное большинство, позволяющее продвигать реформу действующей конституции страны.