Nike-ի 1972 թվականի սպորտային կոշիկները  Sotheby's աճուրդում վաճառվել են 437,5 հազար դոլարով, սա նոր համաշխարհային ռեկորդ է սպորտային կոշիկների զույգի համար, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Moon Shoe սպորտային կոշիկները ստեղծվել են Nike-ի համահիմնադիր եւ վազքի մարզիչ Բիլ Բաուերմանի կողմից 1972 թվականի Ամառային Օլիմպիական խաղերի (Մյունխեն)  վազորդների համար, ընդամենը ստեղծվել է 12 զույգ:
Sotheby's-ը նշում է, որ սպորտային կոշիկների սկզբնական գինը եղել է 160 հազար դոլար:
Աճուրդում մեկ զույգ կոշիկ է ձեռք բերել հնահավաք Մայլս Նադալը, որը մտադիր է այն ցուցադրել իր մասնավոր թանգարանում մեքենաների հավաքածուի հետ:

Nike sneakers 1972 were sold at Sotheby's for 437.5 thousand dollars, this is a new world record for a pair of sneakers, The Guardian reported
The 1972 vintage ‘Moon Shoes’ were the top lot in a New York sale that included trainers inspired by Back to the Future Part II.
According to Sotheby's official website, the original price of sneakers was $ 160 thousand. The buyer was Canadian investor and car collector Miles Nadal, who paid $850,000 for 99 other pairs of rare or limited collection sneakers offered by Sotheby’s.