Հուլիսի 24-ին Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի հետ:
Վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն եւ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձան հայ-վրացական երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի՝ երկուստեք համոզմունք հայտնելով, որ հետագա ակտիվ փոխգործակցությունը կնպաստի երկու հարեւան ու բարեկամ պետությունների միջեւ մի շարք ուղղություններով համագործակցության ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծեցին առեւտրատնտեսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ նշելով, որ այդ կապերի փոխշահավետ դինամիկ զարգացման համար անհրաժեշտ է համատեղ ջանքեր գործադրել առկա մեծ ներուժի կիրառման ուղղությամբ, այդ թվում տարածաշրջանային նոր ծրագրերի խթանման միջոցով:
Զոհրաբ Մնացականյանը եւ Մամուկա Բախտաձեն դրական գնահատեցին միջազգային կառույցներում եւ բազմակողմ այլ հարթակներում Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը: Կողմերը ԵՄ Արեւելյան գործընկերության 10-ամյա հոբելյանի համատեքստում մտքեր փոխանակեցին այդ նախաձեռնության ապագա տեսլականի եւ այդ ձեւաչափում համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված քայլերի շուրջ։
Այս առնչությամբ առանձնահատուկ ընդգծվեց երիտասարդության շրջանում կապերի խթանմանն ուղղված ծրագրերի նախաձեռնումը, ինչն առավել կամրապնդի ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների արժեքների հիման վրա գործող հասարակությունների հետագա մերձեցումը:
Վրաստանի վարչապետը եւ Հայաստանի ԱԳ նախարարը բարձր գնահատեցին վիրահայ համայնքի կամրջող դերակատարությունը երկու բարեկամ ժողովուրդների առավել մերձեցման եւ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում։ Հայաստանի ԱԳ նախարարն իր երախտագիտությունը հայտնեց Վրաստանի իշխանություններին՝ հայ համայնքի հանդեպ ցուցաբերած հոգատար վերաբերմունքի համար:
Վրաստանի վարչապետը եւ Հայաստանի ԱԳ նախարարը մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ՝ շեշտելով տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության անհրաժեշտությունը եւ այս ուղղությամբ Հայաստանի եւ Վրաստանի հետագա համագործակցության կարեւորությունը:

Within the framework of his official visit to Georgia, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan on Wednesday met with Georgian Prime Minister Mamuka Bakhtadze.
They touched upon several matters that are on the Armenian-Georgian agenda, and expressed a conviction that further active cooperation will contribute to the strengthening and expansion of cooperation between the two neighboring and friendly countries.
The interlocutors stressed the high level of Armenian-Georgian trade and economic relations, and noted that, for the dynamic development of these ties, it is indispensable to make joint efforts to use the existing huge potential, including through the promotion of new regional programs.
Mnatsakanyan and Bakhtadze positively assessed the productive cooperation between Armenia and Georgia within international organizations and at some other multilateral platforms. And in the context of the tenth anniversary of the EU Eastern Partnership, they exchanged views on the future vision of this initiative and the steps to expand cooperation within this format.
The Armenian FM and the Georgian PM lauded the Georgian-Armenian community’s bridging role in the further rapprochement and strengthening of relations between the two friendly peoples.
Zohrab Mnatsakanyan and Mamuka Bakhtadze exchanged views also on several regional matters, and highlighted the need for peace and stability in the region, as well as the importance of further respective cooperation between Armenia and Georgia.