Մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմել է Սահմանադրական դատարան ոստիկանության այն ծառայողների իրավունքների երաշխավորման հարցով, որոնց նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում։ Այս մասին NEWS.am- ին հայտնում են ՄԻՊ մամուլի ծառայությունից:
Հարցն այն է, որ գործող օրենսդրությամբ ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակում վերջինս միաժամանակ զրկվում է աշխատավարձի վճարման, սեփական նախաձեռնությամբ ոստիկանությունում ծառայությունից ազատվելու, ինչպես նաեւ այլ պաշտոնի նշանակվելու հնարավորություններից, բացառությամբ գիտական, մանկավարժական եւ ստեղծագործական աշխատանք կատարելուց:
Ստեղծված իրավիճակում ոստիկանության ծառայողը, վերջնական դատական ակտով մեղավորությունը ապացուցված չլինելու պարագայում, իր եւ ընտանիքի առաջնահերթ կարիքների բավարարման խնդրի առջեւ է կանգնում:
Արդյունքում, խախտվում են նրա մի շարք իրավունքներ, մասնավորապես՝ աշխատանքի ազատ ընտրության, մասնավոր եւ ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունքները, ինչպես նաեւ խտրականության արգելքի, անմեղության կանխավարկածի եւ համաչափության սահմանադրական սկզբունքները:

The Human Rights Defender of Armenia has applied to the Constitutional Court with the request to guarantee the rights of police officers who are being criminally prosecuted, as reported the press service of the Human Rights Defender.
By the existing legislation, when a criminal case is instituted against a police officer, the latter is deprived of the opportunities to be paid a salary, resign from police service at own initiative and be appointed to another position, except for performing scientific, pedagogical and creative work.
In this situation, police officers face the issue of meeting their and their families’ primary needs when the guilt is not proven by the final judicial act.
As a result, this is a violation of several rights, particularly the rights to freedom of choice of work and respect for personal and family life, as well as the constitutional principles of prohibition of discrimination, presumption of innocence and proportion.