Բեռլինի բնակիչ Լարս Մոտցան հայտնվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես ոտնաթաթի ամենամեծ չափսն ունեցող դեռահաս: 16-ամյա Լարսը 57 համարի կոշիկ է հագնում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով DPA-ին:
Լարսի ձախ ոտնաթաթի երկարությունը 35,05 սմ է, աջը՝ 34,98 սմ: Գերմանիայում նման չափսի կոշիկներ չեն վաճառում, եւ Լարսը ստիպված է իր համար կոշիկներ պատվիրել: Մեկ զույգ կոշիկի գինը կարող է հասնել 1,2 հազար եվրոյի: Լարսի մայրը՝ Անկեն, գործակալությանը պատմել է, որ ծախսերը հոգում է բժշկական ապահովագրությունը:
Բացի այդ, երիտասարդն ատաղձագործ է, եւ դրա համար նրան հատուկ կոշիկներ են անհրաժեշտ, որոնք արժեն 1,8 հազար եվրո: Ծախսերը հոգում է Աշխատանքի հարցերով գերատեսչությունը:
«Հիանալի է, որ այդ ռեկորդն ինձ է պատկանում»,- գործակալությանը պատմել է Լարսը:
Երիտասարդը հաճախ է բախվում խնդիրների, օրինակ, նա դժվարությամբ է բարձրանում աստիճաններով: «Խնդիրներ կլինեն նաեւ ավտոդպրոցում: Դժվար է նաեւ սպորտի հարցում»,- ասել է նա:
Լարսի հետ հաճախ զվարճալի դեպքեր են տեղի ունենում: Մեկ անգամ նա Ցյուրիխի օդանավակայանում հանել է կոշիկները, քանի որ անվտանգության աշխատակիցները մտածել են, թե նա փորձում է կոշիկների մեջ տարանցման համար արգելված իրեր տեղափոխել:

Житель Берлина Ларс Мотца удостоился записи в Книге рекордов Гиннесса как подросток, с самым большим размером ноги - 16-летнему молодому человеку нужны ботинки 57 размера, сообщает ТАСС  со ссылкой на DPA.
Левая стопа Ларса достигает в длину 35,05 см, правая - 34,98 см. Такой обуви в магазинах Германии нет, приходится делать на заказ. Стоимость одной пары может достигать €1,2 тыс. Расходы покрываются по медицинской страховке, рассказала агентству Анке, мама Ларса.
Кроме того, юноша учится на столяра и ему нужна специализированная обувь для работы в мастерской. Такие ботинки стоят €1,8 тыс. Эти расходы покрывает Ведомство по делам труда.
«Здорово, что этот рекорд принадлежит мне», - сказал агентству Ларс. При этом в быту юноша нередко сталкивается с проблемами. Ему, к примеру, трудно подниматься по ступенькам. «Проблемы будут и с автошколой», - сказал он. Сложно также со спортом - ни хоккей, ни футбол, ни баскетбол молодому человеку не подходят.
Иногда с Ларсом происходят и комичные истории. Однажды ему пришлось снимать ботинки на досмотре в аэропорту Цюриха, потому что сотрудники службы безопасности подумали, что он пытается пронести в обуви запрещенные для провоза предметы. «Ничего страшного, я на такое не обижаюсь», - сказал подросток.