Այս համաձայնագիրը թույլ կտա մեծացնել փոխգործակցությունը պարենի, առողջապահության, հումանիտար առաքելությունների եւ խաղաղապահ ոլորտներում: Սեպտեմբերի 11-ին ԱԺ նիստում Երուսաղեմի Սբ. Հովհաննեսի, Հռոդոսի եւ Մալթայի ինքնիշխան մարտական բարեխնամ ուխտի հետ (Մալթայի օրդեն – խմբ.) համագործակցության վավերացման քննարկման ժամանակ ասաց ԱԳ փոխնախարար Ավետ Ադոնցը:
Նրա խոսքով՝ համաձայնագիրը նախատեսում է նաեւ Հայաստանի տարածքում դիվանագիտական ծառայության մասին 1961 թվականի կոնվենցիայի համաձայն լիազորությունների եւ անձեռնմխելիության ապահովում:
«2018 թվականի ապրիլի 26-ին Հռոմում ստորագրված համաձայնագիրը կարգավորում է Հայաստանի եւ Մալթայի օրդենի միջեւ հարաբերությունները եւ ուժի մեջ կմտնի վավերացման մասին հրապարակումից հետո 30-րդ օրը»,- նշեց Ադոնցը:

The new agreement will increase cooperation with Order of Malta in the areas of food, health, humanitarian missions, and peacekeeping, said Deputy Foreign Minister of Armenia Avet Adonts at the Armenia parliament on Wednesday.
According to him, the deal also implies ensuring the powers and inviolability of activities in the territory of Armenia in accordance with the 1961 Convention on Diplomatic Service.
“The agreement signed in Rome on April 26, 2018 regulates relations between Armenia and the Order of Malta and will enter into force on the 30th day after publication of ratification,” Adonts said.