Սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ տիկին Լորա Քուփերի գլխավորած պատվիրակությանը, որին ուղեկցել է ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ն.Գ. տիկին Լին Թրեյսին։
ՊՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման սկզբում պաշտպանության նախարարը հիշատակել է 2001թ, սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունը, նշելով, որ բոլոր ջանքերը պետք է գործադրվեն նմանատիպ գործողություններն ապագայում կանխելու համար։
Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան համագործակցության ընթացքը, արձանագրելով, որ այն ներառում է բազմաթիվ ոլորտներ, ինչպես նաեւ հույս հայտնել, որ համագործակցության զարգացումը շարունակական բնույթ կկրի։
Տիկին Քուփերը նշել է, որ ուրախ է լինել Հայաստանում՝ քննության առնելու այն ուղիները, որոնք թույլ կտան առավել ամրապնդել երկկողմ համագործակցությունը խաղաղության ու անվտանգության հարցերի շուրջ։ Ըստ տիկին Քուփերի՝ Հայաստանը Միացյալ Նահանգների համար կարեւոր գործընկեր է, եւ ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում շարունակական համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի եւ «Վճռական աջակցություն» առաքելության շրջանակում։ ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալը հաստատել է ամերիկյան կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակել համատեղ աշխատանքը բազմաթիվ ընդհանուր շահերի, այդ թվում՝ տարածաշրջանային եւ գլոբալ անվտանգության երաշխավորման շուրջ։

Armenia’s Minister of Defense Davit Tonoyan on Wednesday received the delegation led by US Deputy Assistant Secretary of Defense Laura Cooper accompanied by US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Lynne Tracy.
As reported the Ministry of Defense, at the outset of the meeting, the defense minister recalled the terrorist act that took place on September 11, 2001 and stated that all efforts need to be made to prevent such acts in the future.
Tonoyan presented the course of cooperation in the defense sector and voiced hope that the cooperation will be ongoing.
Cooper noted that she is happy to be in Armenia to explore the paths that will allow to further strengthen the cooperation over peace and security. According to Cooper, Armenia is a key partner for the United States, and the US highly appreciates the ongoing cooperation within the scope of the NATO Partnership for Peace program and the Resolute Support Mission.