Գրանցված աշխատողների թիվը Հայաստանում պատմության մեջ առաջին անգամ անցել է 600 հազար մարդուց։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Այսպես, նրա խոսքերով, այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին Զինծառայողների ապահովագրման հիմնադրամին փոխանցումները 347,8 միլիոն դրամով գերազանցել են անցյալ տարվա ցուցանիշները, ինչը կազմում է 9,6 տոկոս։
«Աճը պայմանավորված է վարձու աշխատողների թվի աճով»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա ասաց, որ նշված ժամանակաշրջանում գործազուրկների թիվը կրճատվել է 6,4 տոկոսով՝ համեմատած անցյալ տարվա ցուցանիշի հետ։
«Ուզում եմ հայտնել նաեւ, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ գրանցված աշխատողների թիվը երկրում անցել է 600 000 մարդուց։ Վերջին, հուլիսի 31-ի տվյալներով, այդ թիվը կազմել է 604 000»,- հայտարարեց վարչապետը։

Число зарегистрированных в Армении работников впервые в истории перевалило цифру в 600 тысяч человек. Об этом на заседании Национального Собрания Армении 11 сентября заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Так, по его словам, в январе-июне текущего года перечисления в Фонд страхования военнослужащих превысили прошлогодний показатель на 347,8 миллионов драмов, что составляет 9,6%.
«Рост обусловлен увеличением количества наемных работников», - сказал Пашинян.
Он отметил, что среднее число зарегистрированных в указанный период безработных снизилось на 6,4% в сравнении с прошлогодним показателем.
«Хочу сообщить также, что в истории Армении впервые число зарегистрированных в стране работников превысило 600 тысяч человек. По последним данным, на 31 июля, эта цифра составила 604 тысячи», - заявил премьер.