Պարաշյուտիստ զույգը հազիվ է խուսափել Մեծ Բրիտանիայի երկնքում ժամում մոտ 563 կմ արագությամբ թռչող ամերիկյան 2 կործանիչների հետ բախումից, հաղորդում է CNN-ը։
Պարաշյուտիստները գտնվել են ժամում մոտ 193 կմ արագությամբ ազատ անկման մեջ, երբ 2 F15 ինքնաթիռ են նկատել։ Դեպքը տեղի է ունեցել ապրիլին, սակայն այդ մասին հայտնի է դարձել օրերս։
«Airprox»-ը, ինչպես պաշտոնապես անվանում են նման բախումը, ֆիքսվել է GoPro տեսախցիկի միջոցով, որն ամրացված է եղել պարաշյուտիստներից մեկի սաղավարտին։ Պարաշյուտիստները բախման ռիսկը գնահատել են «միջին»։
Նշվում է, որ եղանակային պայմանները լավ են եղել, իսկ պարաշյուտիստների մոտ տեսանելիությունը եղել է 10 կմ, այն դեպքում, երբ օդաչուների մոտ հստակ տեսանելիություն է եղել՝ 50 կմ։
Պարաշյուտի նետման գոտին պետք է նշված լինի ավիացիոն քարտեզներում, ինչը նշանակում է, որ այդ շրջանում օդանավեր շահագործողները պարտավոր են իմանալ, որ մոտակայքում կարող են պարաշյուտիստներ լինել։ Այդ միջադեպից հետո հետագա միջադեպերը կանխելու համար քայլեր են ձեռնարկվել։

Пара парашютистов едва избежала столкновения с двумя американскими истребителями, летевшими со скоростью почти 563 км/ч над Великобританией.
Как сообщает CNN, парашютисты находились в свободном падении со скоростью около 193 км/ч, когда над ними пролетели два самолета F15. Инцидент произошел 17 апреля, но известно об этом стало на днях.
«Airprox», как официально называют подобное столкновение, был запечатлен на камеру GoPro, прикрепленную к шлему одного из парашютистов, сообщил  UK Airprox Board, который отслеживает подобные инциденты. Парашютисты оценили риск столкновения как «средний».
Парашютисты взлетели с аэродрома Чаттерис в Кембриджшире, а самолеты отправились с базы Королевских военно-воздушных сил (RAF) в Лакенхите. Погодные условия были хорошими, и у парашютистов была видимость 10 км, в то время как у пилотов был четкий обзор на 50 км.
Обозначенные зоны сброса парашюта должны быть отмечены на авиационных картах, что означает, что эксплуатанты воздушных судов в этом районе обязаны знать, что парашютисты могут находиться в полете.
Один из пилотов сказал следователям, что он не знал, что в то время Чаттерис был открыт для парашютистов. Согласно отчету, этого не должно было быть, и с тех пор были предприняты шаги для предотвращения дальнейших инцидентов.