Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները որոշում են ընդունել միանալ Պարսից ծոցի շրջանում ծովային նավագնացության անվտանգության ապահովման միջազգային կոալիցիային: Այս մասին հայտնում է սաուդյան SPA գործակալությունը՝ վկայակոչելով թագավորության պաշտպանական գերատեսչությունում աղբյուրին:
Նշվում է, որ դաշինքի անդամները պարտավորվում են երաշխավորել նավերի ազատ եւ անվտանգ անցումը Հորմուզի, Բաբ էլ Մանդեբի եւ Օմանի նեղուցներով, ինչպես նաեւ Պարսից ծոցում:
Associated Press գործակալության տեղեկություններով՝ խոսքը ԱՄՆ-ի ստեղծած կոալիցիայի մասին է: Այս պահին դրան են միացել Ավստրալիան, Բահրեյնը եւ Մեծ Բրիտանիան:
«Այս միջազգային կոալիցիային թագավորության միանալը կապված է Սաուդյան Արաբիայի աջակցությամբ տարածաշրջանային եւ միջազգային ջանքերին՝ ուղղված ծովային նավագնացության սպառնալիքների կանխմանը եւ հակազդմանը, միջազգային առեւտրի պաշտպանությանը եւ միջազգային էներգետիկ ցանցի անվտանգության ապահովմանը, ինչպես նաեւ ամբողջ աշխարհում կայունության պահպանմանը:

Власти Саудовской Аравии приняли решение присоединиться к международной коалиции по обеспечению безопасности морского судоходства в районе Персидского залива. Об этом сообщает Саудовское агентство печати (SPA) со ссылкой на источник в оборонном ведомстве королевства, передает ТАСС.
Отмечается, что участники альянса обязуются гарантировать свободный и безопасный проход судов в Ормузском, Баб-эль-Мандебском и Оманском проливах, а также в Персидском заливе.
По информации агентства Associated Press, речь идет о коалиции, создаваемой США. На данный момент к ней примкнули Австралия, Бахрейн и Великобритания.
«Присоединение королевства к этой международной коалиции связано с поддержкой [Саудовской Аравией] региональных и международных усилий по предотвращению и противодействию угрозам морскому судоходству, защите международной торговли и обеспечению безопасности международной энергетической сети, а также поддержанию стабильности во всем мире».