Հայապահպանությունը շատ կարեւոր գործունեություն է, որը մեզ բերել հասցրել է այսօրվան, երբ արդենխոսում ենք ռազմավարական հեռանկարային խնդիրների մասին: Այս մասին ԱՄՆ-ում ՀՅԴ ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բայց ես կարծում եմ, որ մի փոքր նյուանս կա, որ պետք է ավելացնել: Երբ ասում ենք՝ պահպանություն, դա մի փոքր պահպանողական է հնչում: Ինձ թվում է, որ մենք արդեն զարգացման մասին պետք է մտածենք, ոչ միայն պահպանության մասին: Այդ թեզը նաեւ իմ ելույթում կար: Երբ ասում ենք հայրենադրձություն նկատի ենք առնում նաեւ այն մարդկանց, որոնք իրենց ինքությունից հեռացել են ինչ-ինչ պատճառներով: Մենք պետք է այնպիսի քաղաքականություն տանենք, որ մեր այդ հայրենակիցները վերադառնան իրենց ինքնությանը»,-հայտարարեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով ՀՅԴ-ն Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում բավական ակտիվ դերակատարում է ունեցել եւ ունի: Այդ ընթացքում միշտ չէ, որ ես համաձայն եմ եղել ՀՅԴ-ի հետ եւ միշտ չէ, որ մենք համաձայնություն ենք ունեցել, բայց դա մեր համազգային նպատակների համատեքստում ոչ մի բան չի փոխում: Այն հարցերը, որոնց վերաբերյալ մենք այնքան էլ համաձայն չենք, այնքան էլ էական չեն, եթե կան բազմաթիվ ռազմավարական բնույթի հարցեր, որոնց շուրջ մենք համաձայն ենք: Ուստի շատ ուրախ եմ այսօրվա հանդիպման համար»:
Փաշինյանը պատրաստակամություն հայտնեց, որ ՀՅԴ-ի հետ իր շփումները շարունակվեն եւ նոր իմաստ ստանան. «Իհարկե, չեմ թաքցրել, որ ՀՅԴ-ն իմ սուբյեկտիվ կարծիքով, պետք է որոշակի վերագնահատումներն անի վերջին շրջանում ՀՀ-ում ծավալած իր գործունեության մասին: Ես նկատի ունեմ, որպես իշխող կոալիցիայի անդամ, եւ իմ համոզմունքն այն է, որ դա շատ կարեւոր կլինի հենց Հայաստանում ՀՅԴ-ի հետագա իմիջի եւ գործունեության համար: Ես իմ շրջապատում ասել եմ, որ շատ եմ ցավում, որ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Հայաստանի դաշնակցությունը չհավաքեց անհրաժեշտ թվով ձայներ: Ես կարծում եմ, որ դա մեր պետականությանը, մեր ընդհանուր նպատակներին շատ օգտակար կլիներ: Եղավ այն, ինչ եղավ: Կարծում եմ, որ դա ողբերգություն չէ, կարեւորը ապագայի վերաբերյալ ձեւակերպել անելիքները: Ես պատրաստ եմ այդ խոսակցությունն ունենալ, ինչպես այլ քաղաքական ուժերի հետ, բայց ՀՅԴ-ի հետ առավել եւս»,-ընդգծեց Փաշինյանը:

Preservation of the Armenian identity is very important, and because of that, we are now talking about prospective strategic tasks. This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan stated during his meeting with representatives of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun political party in the United States.
“However, I believe there is a small nuance that needs to be added. When we say “preservation”, it sounds a little conservative. I believe we need to start thinking about development, not just preservation. When we say ‘repatriation’, we mean the repatriation of Armenians who have become detached from their national identity for certain reasons. We need to lead a policy to make sure our compatriots return to their roots,” Pashinyan declared.
According to him, the ARF-D has played and plays a rather active role in Armenia’s domestic politics. “I haven’t always agreed with the ARF-D, but this doesn’t change anything in the context of pan-national goals. The issues on which we don’t agree are not too significant, if there are several strategic issues on which we agree.”
Pashinyan expressed willingness to continue and convey new meaning to his relations with the ARF-D. “Of course, I have always openly said that, in my opinion, the ARF-D needs to reassess the activities it has carried out in Armenia as a part of the ruling coalition, and I believe this will be very important for the image and activities of the political party in Armenia in the years to come. I have stated several times that I regret that the political party didn’t garner the necessary votes during the parliamentary elections in Armenia, but I don’t think this is a tragedy. The important thing is to formulate the future actions,” Pashinyan emphasized.