Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների համար ղարաբաղյան հակամարտությունը շարունակում է մնալ լուրջ սպառնալիք: Սեպտեմբերի 24-ին Մոսկվա-Երեւան-Մինսկ-Նուր Սուլթան-Բիշքեկ տեսակամուրջի ժամանակ այս մասին ասաց ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը:
Նրա խոսքով՝ նկատվում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի ակտիվացում:
«Քանի դեռ ղարաբաղյան հակամարտությունը վերջնականապես չի կարգավորվել, այն ՀԱՊԿ անդամ երկրների համար սպառնալիք է ներկայացնելու»,- հավելեց նա:
Անատոլի Սիդորովը նշեց, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը ՀԱՊԿ Կովկասյան տարածաշրջանում երկու գլխավոր սպառնալիքներից մեկն է՝ Վրաստանի հակառուսական գործողությունների հետ միասին, որն ակտիվորեն համագործակցում է ԱՄՆ-ի հետ:

The Nagorno-Karabakh conflict remains a serious threat to the member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO). This is what Chief of the CSTO Joint Staff, Colonel General Anatoly Sidorov said during a Moscow-Yerevan-Minsk-Nur-Sultan-Bishkek teleconference today.
According to him, intensification of talks over a peaceful settlement of the conflict is noticeable.
“The Nagorno-Karabakh conflict will pose a threat to the Member States of the Collective Security Treaty Organizations so long as it hasn’t been settled once and for all,” he added.