Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիին, որը Հայաստան է ժամանել Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով մասնակցելու նպատակով։
Նախագահ Սարգսյանը, ողջունելով բարեկամ և հարևան երկրի նախագահի այցը Հայաստան, մասնավորապես ասել է․
«Հետաքրքիր ժամանակներ են գալիս, բայց մենք հետաքրքիր ժամանակներ միասին ապրել ենք հազարավոր տարիներ: Ու եթե մարդիկ աշխարհում փնտրում են բարեկամական, եղբայրական հարաբերությունների օրինակներ, մեր ժողովուրդների պատմությունը դրա լավ օրինակ է: Որպես Հանրապետության նախագահ, ես պատրաստ եմ իմ փոքր ներդումը բերել այդ մեծ գործին»:
ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին ջերմ ընդունելության համար։
«Բարեբախտաբար, Հայաստանի և Իրանի միջև դարերից եկող շատ սերտ ու մտերիմ հարաբերություններ են ձևավորվել: Ես անչափ ուրախ եմ, որ Հայաստանն այսօր նախագահում է մի շատ կարևոր միջոցառում, և ես էլ այդ միջոցառման հյուրն եմ»,- ասել է նա:
Նախագահների առանձնազրույցին հաջորդել է երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
«Ցանկանում եմ մեր գործընկերների ներկայությամբ մեկ անգամ ևս հավաստել, որ մենք շատ հետաքրքիր զրույց ունեցանք, որի հիմնական միտքն այն է, որ Իրան-Հայաստան հարաբերությունները շատ ավելի մեծ ներուժ ունեն, քան կարողանում ենք իրացնել»,- ողջունելով բարձրաստիճան պատվիրակությանը՝ նշել է նախագահ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ երկու երկրների միջև պատմական, բարեկամական հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու գործում:
«Վաղը Հայաստանը նախագահում է մի կարևոր միջոցառում, որին մասնակցելու են տարածաշրջանի և տարածաշրջանից դուրս երկրների ղեկավարները,- իր խոսքում նշել է Իրանի նախագահ Ռոհանին: -Անչափ ուրախ ենք Հայաստանի և Իրանի միջև առկա բարեկամական ու բարիդրացիական հարաբերություններով։ Եվրասիական տնտեսական միությունը կսերտացնի այդ համագործակցությունը: Մոտ մեկ ամիս անց մենք արդեն գործնականորեն կմտնենք ԵԱՏՄ-ի հետ հարաբերություններ ստեղծելու փուլ: Անշուշտ, այդ համագործակցությունը կարող է առավել ամրապնդել մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները»:
Իրանի նախագահը հույս է հայտնել, որ երևանյան համաժողովը կնպաստի ոչ միայն ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ համագործակցությանը, այլև Հայաստանի հետ հարաբերություններն ավելի սերտացնելուն։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել հայ-իրանական օրակարգի և երկու երկրների միջև հարաբերություններին վերաբերող տարբեր հարցերի շուրջ: Երկու երկրների նախագահները համակարծիք են եղել, որ Իրանը եւ Հայաստանը համագործակցության շատ ավելի մեծ ներուժ ունեն, քան իրականում օգտագործում են։ Նշվել է, որ ազատ վիզային ռեժիմը նպաստել է երկկողմ հարաբերությունների և զբոսաշրջության զարգացմանը։ Առևտրատնտեսական կապերի զարգացման գործում նախագահները կարևոր են համարել ազատ տնտեսական գոտիների արդյունավետ աշխատանքը։
Նշելով, որ Հայաստանն ունի էկոլոգիապես մաքուր էներգետիկայի մեծ ներուժ՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությունը կարող է շատ ավելի լայն լինել, և առաջարկել է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել այս ուղղություններին, հատկապես որ Իրանն արևային էներգետիկայի բնագավառում մեծ հաջողություններ ունի։ Անդրադառնալով տրանսպորտային ոլորտին՝ Հայաստանի նախագահը նշել է, որ Հայաստանն Իրանին կապող ավտոճանապարհը ժամանակակից դարձնելով՝ էականորեն կավելանան տրանսպորտային փոխադրումները։
Զրուցակիցները մեծագույն դրվատանքով են խոսել իրանահայ համայնքի մասին՝ ընդգծելով նրա մեծ դերակատարությունը երկկողմ միջպետական հարաբերություների ամրապնդման գործում:

YEREVAN. – President Armen Sarkissian on Monday received Iranian President Hassan Rouhani, who has arrived in Armenia to participate in the enlarged meeting of the Supreme Eurasian Economic Council of the Eurasian Economic Union (EAEU), as head of an invited country.
“Interesting times are coming, but we [Armenians and Iranians] have lived interesting times together for thousands of years,” Sarkissian told Rouhani. “And if people around the world are seeking examples of friendly, fraternal relations, the history of our peoples is a good example of that. As president of the republic, I’m ready to make my small contribution to this great cause.”
“Fortunately, very close and intimate relations have been established between Armenia and Iran for centuries,” the Iranian president noted, for his part. “I’m very happy that Armenia is presiding over a very important event today, and I’m the guest of that event.”
The tête-à-tête of the two presidents was followed by an extended meeting with the participation of the delegations of the two countries.
“We had a very interesting conversation, the main idea of which is that Iran-Armenia relations have a lot more potential than we can tap,” President Sarkissian said, welcoming the high-level Iranian delegation. He added that the Armenian President’s Office is ready to contribute to further deepen and strengthen the historical and friendly relations between the two countries.
“Tomorrow, Armenia will preside over an important event that will be attended by leaders of the region and countries outside the region,” Iranian President Rouhani said in his remarks. “We are very pleased with the friendly and neighborly relations between Armenia and Iran. The Eurasian Economic Union will strengthen that cooperation. In a month or so, we will practically enter in the phase of establishing relations with the EAEU. Of course, this cooperation can further strengthen our trade and economic relations.”
Furthermore, the Iranian president expressed the hope that the Yerevan conference will promote not only cooperation with the EAEU member states, but also closer relations with Armenia.
During the meeting the sides exchanged views on the Armenian-Iranian agenda and various matters related to relations between the two countries. The presidents of the two countries agreed that Iran and Armenia have much greater potential for cooperation than is actually tapped. It was noted that the visa-free regime between the two countries has contributed to the development of their bilateral relations and tourism. In the development of their trade and economic relations, the presidents considered important the effective work of free economic zones.
Noting that Armenia has great potential for environmentally friendly energy, President Sarkissian said that cooperation in the field of energy could be much broader, and suggested paying more attention to these domains, especially since Iran has great success in the field of solar energy. Referring to the transport sector, the Armenian president noted that by modernizing the highway connecting Armenia with Iran, the transportation will significantly increase.
Also, the interlocutors spoke with great praise about the Iranian Armenian community, and stressed its great part in strengthening the bilateral interstate relations.