Եվրասիական տնտեսական միությունը դարձել է համաշխարհային առեւտրի զարգացման կարեւորագույն օղակներից մեկը: Այս մասին Երեւանում ընթացող Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում հայտարարեց Ղազախստանի նախագահ Քասըմ-Ժոմարտ Տոկաեւը:
Նա նշեց, որ ԵԱՏՄ-ն բաց է արտաքին գործընկերների հետ փոխշահավետ համագործակցության համար:
«Սակայն շուկայի արագ փոփոխվող իրավիճակը, գերտերությունների միջեւ աճող մրցակցությունը, առեւտրային պատերազմները, պրոտեկցիոնիզմի աճը նպաստում են համաշխարհային տնտեսության անկայունությանը»,- Տոկաեւի խոսքը մեջբերում է «Ղազինֆորմ»-ը:
Նա նաեւ ինչպես միության ներսում, այնպես էլ երրորդ երկրների հետ առեւտրաշրջանառությունն անբարենպաստ միտում անվանեց:
«Աշխարհում տնտեսական աճի տեմպերի նվազեցումը, հատկապես մեր հիմնական տնտեսական գործընկերների, ԵՄ-ի, Չինաստանի մոտ կարող է մեզ համար անցանկալի հետեւանքների հանգեցնել: 2019-ի առաջին կիսամյակի արդյունքներով՝ երրորդ երկրների հետ ԵԱՏՄ առեւտրաշրջանառությունը նվազել է 2%-ով: Միության երկրների փոխադարձ առեւտուրը կրճատվել է ավելի քան 5%-ով՝ մինչեւ 28 մլրդ դոլար: Դա, համաձայնեք, անբարենպաստ միտում է»,- ասաց Տոկաեւը:
Նա նշեց, որ երկրին հուզում է ԵԱՏՄ-ի ներսում ղազախական ապրանքների արտահանման կրճատումը:
«ԵԱՏՄ երկրների հետ Ղազախստանի արտահանումը կրճատվել է ավելի քան 6%-ով: Դրանում օբյեկտիվ տնտեսական պատճառներ եւս կան, սակայն վարչական բարիերները մենք դուրս չենք գրում: Բարդ գլոբալ պայմաններում ծայրահեղ կարեւոր է մեր պետությունների կայուն տնտեսական աճի աջակցումը»,- հավելեց Տոկաեւը՝ նշելով, որ դա հնարավոր է միայն իրական եւ փոխշահավետ համագործակցության շնորհիվ:

The Eurasian Economic Union has become one of the important notable links in the development of world trade, said Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev, speaking at a meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in Yerevan.
According to him, the Eurasian Union is open for mutually beneficial cooperation with external partners, Kazinform reported.
“However, the rapidly changing market conditions, growing competition between the powers, trade wars, and growth in protectionism contribute to the instability of the global economy,” he noted. “A slowdown in economic growth in the world, especially among our main economic partners, the EU, and China, can entail undesirable consequences for us.”
He noted that according to the results of the first half of 2019, the EEU trade turnover with third countries decreased by 2%. Mutual trade of the countries of the Union decreased by over 5% to $ 28 billion. You must agree that this is an unfavorable trend, Sputnik-Kazakhstan reported.
According to him, the country is worried about the decline in exports of Kazakh products within the Eurasian Economic Union.
“Kazakh export with the EEU member states has decreased by over 6%. There are objective economic reasons for this. But we also do not write off administrative barriers. In difficult global conditions, it is extremely important for us to support the sustainable economic growth of our states,” Tokayev said pointing out that this is possible only through real and mutually beneficial cooperation, integration and cooperation.